Վառնայում կհիմնադրվի բուլղարահայ մշակութային կենտրոն
Սև ծովի ափին գտնվող Վառնա քաղաքում կհիմնադրվի բուլղարահայ մշակութային տեղեկատվական կենտրոն։ Որոշումն ընդունվել է հայկական ամենամյա Սուրբ Ծննդյան բարեգործական միջոցառման ժամանակ: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է բուլղարական BTA գործակալությունը՝ վկայակոչելով «Բարեգործական» համահայկական միության կազմակերպիչներին։
Նոր կենտրոնի առաջին միջոցառումը կլինի Քրիստինա Ազնավուրի համերգը Բուլղարիայում Ֆրանսիայի և Հայաստանի դեսպաններ Ժոել Մեյերի և Արմեն Եդիգարյանի հովանավորությամբ՝ ապրիլի 30-ին։
Քննարկվել է նաև 1977-1983 թթ. Վառնայի բժշկական համալսարանի դեկան և ռեկտոր, դոկտոր պրոֆեսոր Կարապետ Կապրելյանի անվամբ փողոց անվանակոչելու և նրա խորաքանդակը տեղադրելու նախաձեռնությունը: Կապրելյանը եղել է վիրուսաբանության ամբիոնի և քաղաքի մի քանի հիվանդանոցների հիմնադիրը։ Ներկայում նրա որդին «Բարեգործական» համահայկական միության խորհրդի փոխնախագահն է։

В Варне будет основан Болгаро-армянский культурный и информационный центр
В городе Варна на берегу Черного моря будет основан Болгаро-армянский культурный и информационный центр. Решение было принято во время проведения ежегодного благотворительного мероприятия ''Армянское Рождество''. Как передает Арменпресс, об этом сообщает болгарское агентство BTA, со ссылкой на организаторов Всеармянского благотворительного союза.
Первым мероприятием, которое состоится в новом центре 30 апреля под патронажем послов Франции и Армении Жоэля Мейера и Армена Едигаряна, будет концерт Кристины Азнавур.
Также обсуждалась инициатива назвать одну из улиц Варны именем декана и ректора Варненского медицинского университета в 1977-1983 гг., доктора наук, профессора Карапета Капреляна и установить его барельеф. Капрелян был основателем кафедры вирусологии и нескольких больниц города. В настоящее время его сын является заместителем председателя Правления Всеармянского благотворительного союза.