Իրանում երկրաշարժի հետևանքով տուժել է 120 մարդ
Իրանի հյուսիս-արևմուտքում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով 120 մարդ Է տուժել, որոնք փորձել են փախչել տարերքից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է իրանական Tasnim լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով Արևմտյան Ադրբեջանի նահանգի Կարմիր մահիկի ընկերությանը։
Չորեքշաբթի օրը Եվրոպական Միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնը հայտնել է, որ տեղի ժամանակով ժամը 13:38-ին 5,9 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Իրանի Արևմտյան Ադրբեջանի նահանգի Խոյ քաղաքից 15 կմ դեպի հարավ-արևմուտք և Ուրմիա քաղաքից 107 կմ հեռավորության վրա:
«Տուժածների թիվն այս պահին, ինչպես հաղորդվում է, 120 Է: Նրանք վնասվածքներ են ստացել փախուստի փորձ կատարելու ժամանակ», - ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ երկրաշարժից տուժած շրջաններում անցկացվում Է իրավիճակի գնահատում։ Տուժել Է առնվազն 12 բնակավայր։ Գրանցվել Է առնվազն հինգ հետցնցում։

При землетрясении в Иране пострадали 120 человек
При землетрясении на северо-западе Ирана пострадали 120 человек во время попытки бежать от стихии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает местное агентство Tasnim со ссылкой на общество Красного Полумесяца провинции Западный Азербайджан.
Европейско-Средиземноморский сейсмологический центр в среду сообщил, что в 10.08 по времени UTC (13.08 мск) было зафиксировано землетрясение магнитудой 5,9 в 15 километрах к юго-западу от города Хой в провинции Западный Азербайджан в Иране и в 107 километрах от города Урмия.
"Число пострадавших на данный момент, как сообщается, 120 человек. Их травмы были получены в результате попытки бежать", - говорится в сообщении агентства.
Отмечается, что в пострадавших от землетрясения районах проходит оценка ситуации. Были затронуты по меньшей мере 12 населенных пунктов. Зафиксировано не менее пяти афтершоков.