Մենք պետք է կոտրենք պախարակելի փոխզիջումների և երկակի ստանդարտների այս շղթան. Արմեն Գևորգյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գևորգյանը հունվարի 24-ին ելույթ է ունեցել «Եվրոպայի խորհրդի ռեյկյավիկյան գագաթնաժողովը. արժեքների շուրջ համախմբված՝ արտասովոր մարտահրավերներին ընդառաջ» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Այսօր շատ երկրներ կանգնած են ժողովրդավարության և անվտանգության միջև դժվարին ընտրության առաջ: Նման իրավիճակում նկատելի է, որ մեր քաղաքացիները Եվրոպայի խորհրդից որևէ էական ակնկալիք չունեն:
Առաջարկում եմ միասին մտորել` ինչո՞ւ ենք հայտնվել այս իրավիճակում: Իմ գնահատմամբ պատճառը մասամբ այն է, որ Եվրոպայի խորհուրդը, որը նախատեսված է լինելու իսկական ժողովրդավարական արժեքների և ազատությունների բաստիոն, սկսել է հանդուրժել իր անդամներից ոմանց որոշակի փոխակերպումը հիբրիդային, ճնշող ռեժիմների: Նման պետություններում մենք ականատես ենք լինում քաղաքական հետապնդումների և ընտրությունների միջոցով, այսպես կոչված, օրինական քաղաքական մրցակցության, իսկ ժողովրդավարական կառավարումն էլ վերածվել է մեծամասնության դիկտատուրայի:  Եվրոպայի խորհուրդն աստիճանաբար վերածվում է ավտորիտար ռեժիմների կողմից իրենց գոյությունն օրինականացնելու հարթակի: Ի դեպ, այս պետությունների սովորական ցանկը հեշտությամբ կարելի է գտնել «Economist»-ի հրապարակվող ժողովրդավարության ինդեքսում:
Մենք պետք է կոտրենք պախարակելի փոխզիջումների և երկակի ստանդարտների այս շղթան: Դրա համար հարկ է բացառել ցանկացած շեղում սահմանված կանոններից, մոռանալ քաղաքական խայտառակ նպատակահարմարության մասին: Ազատ և ժողովրդավարական պետությունների համայնքին անդամակցելու համար պետք է հետևել դրա կանոններին, և դա յուրաքանչյուր անդամի գիտակցված ընտրությունը պետք է լինի: Մենք ոչ ոքի չպետք է խնդրենք մնալ, ոչ էլ որևէ մեկին պետք է խնդրենք միանալ մեզ:
Միևնույն ժամանակ Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների 43-րդ կոնգրեսը և Ժողովրդավարության 10-րդ համաշխարհային ֆորումը ցույց տվեցին, որ տեղական ժողովրդավարությունը շարունակում է հիմք հանդիսանալ ժողովրդավարական կառավարման համար: Այդ ժողովրդավարության շնորհիվ մարդիկ լիովին գնահատում և ընդունում են հասարակական և քաղաքական կյանքում իրենց մասնակցության արժեքն ու պիտանիությունը: Սա վճռորոշ է ժողովրդավարության և ժողովրդավարական կառավարման ապագայի համար: Այդ իսկ պատճառով տեղական ժողովրդավարության զարգացման և հզորացման թեման պետք է դառնա Եվրոպայի խորհրդի 4-րդ գագաթնաժողովի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը:
Եզրափակելով՝ թույլ տվեք անկեղծ հույս հայտնել, որ 4-րդ գագաթնաժողովից հետո մեր կազմակերպությունը կարող է վերագտնել իր նշանակությունն ու հետևել դրան: Ավելի ուժեղ, սկզբունքային և վճռական գործընկերոջ հետ համագործակցությունը, որը հաստատուն է իր սկզբունքների հարցում, միշտ ավելի արդյունավետ է, հատկապես, երբ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության «կարմիր գծերն» ավելի վառ են և նույնն են բոլորի համար »,- նշել է Արմեն Գևորգյանը:

On January 24, the Member of the RA NA Delegation to PACE, the key rapporteur on PACE Local and Regional Authorities Armen Gevorgyan gave a speech during the debate of the theme The Reykjavik Summit of the Council of Europe: United around values in the face of extraordinary challenges.
“Mr President,
Today many nations are facing an uneasy choice - between democracy and security. In such an environment one may observe lack of any expectation from the Council of Europe among our citizens.
I am wondering why we have ended up here and invite you to reflect together. Part of the reason, in my assessment, is that the Council of Europe, designed to be a bastion of truly democratic values and freedoms, has become to tolerate a certain transformation of some of its Members into hybrid, oppressive regimes. In such states we are monitoring political persecution and so-called lawful political competition through elections, while democratic governance has been turned into a mere dictatorship of the majority. The Council of Europe is gradually turning itself into a platform for authoritarian regimes to legitimize their existence. By the way, a simple list of these states can be easily found in Democracy Index by Economist.
We should break up with this chain of unworthy compromises and double standards. To do this we should exclude any deviation from the established rules, forget about shameful political expediency. Membership in the community of free and democratic states requires following its rules, and this has to be the conscious choice of every member. We should not ask anyone to stay, neither we should ask anyone to join.
Mr President,
At the same time, the 43rd Congress of local and regional authorities and the 10th World Forum for Democracy have shown that the local democracy continues to serve as the foundation for democratic governance. Through that democracy the people fully appreciate and acknowledge the value and usefulness of their participation in the social and political life. This is crucial to be maintained for the future of democracy and democratic governance. That is why the topic of development and empowerment of local democracy must become one of the main priorities for the 4th Council of Europe Summit.
Mr President:
In conclusion, let me express a genuine hope that after the Fourth Summit our organisation may regain its purpose and will be looked up to. A cooperation with a stronger, principled, and resolute partner, firm on its principles, is always more productive specifically when ‘red lines’ of human rights, democracy and rule of law are more vivid and same for all,” Armen Gevorgyan noted.