Իրանը հերքել է Ռուսաստանի հետ համատեղ ԱԹՍ-ների արտադրության գործարանի կառուցման մասին լուրերը
Թեհրանը հերքում է The Wall Street Journal-ի պնդումները, թե Իրանն ու Ռուսաստանը, իբր, համատեղ անօդաչու սարքերի գործարան են կառուցում։ Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Կանաանին, փոխանցում է Վեդոմոստին։
«Զենք արտահանողներն ու պատերազմներ հրահրողները փորձում են արդարացնել իրենց երկկողմ գործողությունները և պատերազմի ծրագրման սխալ հաշվարկները՝ կեղծելով լուրերով,- Mehr գործակալությանը ասել է նա,-դա սխալ տեղեկություն է։ Ցավոք, հակամարտության կողմերից մեկի համար զենքի և տեխնիկայի խոշորագույն մատակարարները փորձում են մոլորության մեջ գցել հասարակությանը՝ սխալ տեղեկություններ տարածելով։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ուկրաինական հակամարտությունում ոչ մի կողմին չի աջակցում և անգամ չի ծրագրում դա անել։ Նրա նպատակը հակամարտության քաղաքական լուծմանը հասնելն է»։
The Wall Street Journal-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իրանի պատվիրակությունը մեկնել է Ռուսաստան՝ գնահատելու գործարանի կառուցման հնարավորությունը, որը կարող է արտադրել Իրանի կողմից նախագծված 6000 անօդաչու թռչող սարքեր, որպեսզի Ռուսաստանը դրանք օգտագործի Ուկրաինայի հետ հակամարտության ժամանակ, նշում է Mehr-ը:

Tehran rejects allegations by The Wall Street Journal concerning the alleged joint construction by Iran and Russia of a drone manufacturing plant, Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanani said this on Tuesday, news.am reports.
"Arms exporters and instigators of wars seek to justify their unilateral actions and blunders in plotting war by falsifying news," he responded to Mehr's request for comment on the newspaper's report. "This is fake news. Unfortunately, the countries that are the largest suppliers of weapons and equipment to one of the parties to the conflict are trying to mislead world public opinion by spreading fake news. The Islamic Republic of Iran does not take sides in the conflict in Ukraine and does not even plan to do so. Its goal is to achieve a political solution to the conflict.
The Wall Street Journal previously reported that an Iranian delegation had allegedly been sent to Russia to assess the possibility of building a factory capable of producing 6,000 drones developed by Iran for use by Russia in the conflict in Ukraine, Mehr points out.