Պուտինը Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում երկկողմ օրակարգի մի շարք արդիական հարցեր է քննարկել
ուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ծննդյան օրվա առթիվ՝ նշելով նրա անձնական մեծ ներդրումը ռուս-թուրքական հարաբերությունների զարգացման գործում։ Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ օրակարգի որոշ արդիական թեմաների»,- ասված է Կրեմլի կայքի հաղորդագրության մեջ։
«Դուք իրավամբ բարձր հեղինակություն եք վայելում ձեր հայրենակիցների շրջանում և արտասահմանում։ Այս դժվարին պահին, նման կրիտիկական իրավիճակում, երբ Թուրքիան հաղթահարում է ավերիչ երկրաշարժերի ողբերգական հետևանքները, լիովին դրսևորվում են ձեր՝ որպես պետական գործչի և մարդու լավագույն որակները, համարձակությունը, կշռադատված և անհրաժեշտ որոշումներ կայացնելու կարողությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
«Ռուսաստանում բարձր են գնահատում ձեր անձնական ներդրումը մեր երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների և կառուցողական համագործակցության ամրապնդման գործում,- գրել է Պուտինը,- Վստահ եմ, որ մենք այսուհետ ևս կշարունակենք իրականացնել փոխշահավետ համատեղ նախագծեր, կշարունակենք տարածաշրջանային և գլոբալ օրակարգի կարևոր խնդիրների լուծման ուղղությամբ ջանքերի համակարգումը»։
«Սրտանց մաղթում եմ քեզ, սիրելի բարեկամ, քաջառողջություն, երջանկություն, բարօրություն և հաջողություններ»,- գրել է ՌԴ նախագահը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:

Путин обсудил по телефону с Эрдоганом ряд актуальных тем двусторонней повестки дня
Президент России Владимир Путин провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
"В ходе телефонного разговора Владимир Путин поздравил президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана с Днем рождения, отметив его большой личный вклад в развитие российско-турецких отношений. Были затронуты некоторые актуальные темы двусторонней повестки дня", - говорится в сообщении на сайте Кремля.
Эрдогану также направлена поздравительная телеграмма Путина.
"Вы по праву пользуетесь высоким авторитетом среди соотечественников и за рубежом. В это непростое время, в столь критической ситуации, когда Турция преодолевает трагические последствия разрушительных землетрясений, в полной мере проявляются Ваши лучшие качества государственного деятеля и человека, мужество, умение принимать взвешенные и необходимые решения", - говорится в телеграмме, опубликованной на сайте Кремля.
"В России ценят Ваш личный вклад в укрепление дружественных отношений и конструктивного сотрудничества между нашими странами, - заявил Путин. - Уверен, что мы будем и впредь планомерно воплощать в жизнь взаимовыгодные совместные проекты, продолжим координацию усилий в решении важных вопросов региональной и глобальной повестки дня".
Как написал президент РФ, "искренне желаю Вам, дорогой друг, крепкого здоровья, счастья, благополучия и успехов", передает "Интерфакс"