Միրզոյանը Հնդկաստանի ԱԳՆ-ին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները
«Ռաիսինա երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում Նյու Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 4-ին հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև քաղաքական երկխոսության խորացման դինամիկայի կապակցությամբ՝ այս առումով կարևորելով  բարձրաստիճան փոխայցելությունների և տարբեր հարթակներում պարբերական շփումների դերը։
Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են մի շարք ոլորտային ուղղություններով երկկողմ օրակարգի հարցեր՝ անդրադառնալով առևտրատնտեսական համագործակցության ու գործարար կապերի ակտիվացմանը, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանը:
Ընդգծվել է խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացման, ինչպես նաև միջազգային բազմակողմ ձևաչափերում երկու երկրների փոխգործակցության ամրապնդման կարևորությունը։
Քննարկվել են տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կատարման ուղղությամբ հնարավոր մեխանիզմների գործարկման անհրաժեշտությունը:

Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Индии
4 марта находящийся в Нью-Дели министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в рамках конференции "Диалог Райсина" встретился с министром иностранных дел Индии Субраманьямом Джайшанкаром.
Собеседники выразили удовлетворение динамикой углубления политического диалога между Арменией и Индией, в этой связи подчеркнув роль взаимных визитов на высоком уровне и регулярных контактов на различных площадках.
Главы МИД Армении и Индии обсудили вопросы двусторонней повестки дня по ряду отраслевых направлений, коснувшись активизации торгово-экономического сотрудничества и деловых связей, развития отношений в сфере высоких технологий, образования, культуры, туризма и других сфер.
Стороны подчеркнули важность активизации парламентского сотрудничества, а также укрепления взаимодействия двух стран в рамках международных многосторонних форматов.
Были обсуждены вопросы региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян представил своему коллеге последние развития процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Стороны также обсудили гуманитарный кризис, возникшего в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. В этом контексте также была подчеркнута необходимость запуска возможных механизмов реализации решения Международного суда ООН от 22 февраля о применении чрезвычайных мер в отношении Азербайджана.