Ֆրանսիական արհմիությունները խոստանում են նոր բողոքի ցույցեր անցկացնել ընդդեմ կենսաթոշակային բարեփոխումների
© REUTERS / Jean-Paul Pelissier
Ֆրանսիական արհմիությունները մարտի 11-ին և 15-ին նոր բողոքի ցույցեր կանցկացնեն կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ։ Այսպիսի հայտարարություն են արել երեքշաբթի օրը Intersyndicale միջմասնագիտական ասոցիացիայի ներկայացուցիչները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կառավարությունը պետք է անհապաղ հետ կանչի կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխման մասին իր օրինագիծը, հակառակ դեպքում գործադուլներն ու ցույցերը կշարունակվեն», - նշել է ասոցիացիան։
«Այսօր պատմական օր է. 3,5 միլիոն ֆրանսիացիներ իրենց բողոքն են հայտնել։ Սակայն իշխանությունը որևէ կերպ չարձագանքեց հանրային բողոքին։ Իշխանությունների լռությունը մեծ խնդիր է մեր ժողովրդավարության համար»,- ընդգծել է կազմակերպությունը։

Французские профсоюзы пообещали новые протесты против пенсионной реформы 11 и 15 марта
Французские профсоюзы проведут новые протесты против пенсионной реформы 11 и 15 марта. С таким заявлением выступили во вторник представители межпрофессионального объединения Intersyndicale, передает ТАСС.
"Правительство должно немедленно отозвать свой законопроект о реформировании пенсионной системы, в противном случае забастовки и демонстрации продолжатся", - отметили в объединении. "Сегодня исторический день: свой протест выразили 3,5 млн французов. Но правительство никак не отреагировало на протест общества. Молчание властей представляет большую проблему для нашей демократии", - подчеркнули в организации.
Там также призвали президента Франции Эмманюэля Макрона "в срочном порядке принять представителей профсоюзов", поскольку "ситуация может стать взрывоопасной". "Пока же мы призываем всех французов продолжать мобилизацию. Новые дни протеста запланированы на 11 и 15 марта", - указали в объединении.