Կոսովոյում հայտնել են, որ ԵՄ ծրագիրը դե ֆակտո ճանաչում է Կոսովոյի անկախությունը
«Կոսովոյի և Սերբիայի հարաբերությունների կարգավորման ուղու մասին համաձայնագիրը», որը նախապատրաստվել է ԵՄ-ի կողմից, փաստացի ճանաչում է երկրամասի անկախությունը: Նման հայտարարություն է արել չճանաչված Կոսովոյի խորհրդարանի խոսնակ Գլաուկ Կոնյուֆցան, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դե ֆակտո ճանաչումն այն է, երբ մեկ այլ պետություն համաձայնում է, որ դու լիովին անկախ երկիր ես, որ այն պարտավորվում է չմիջամտել ներքին գործերին, որ այն ոչ մի տեղ չի միջամտում միջազգային ասպարեզին (վերաբերող հարցերին), որ այն առանց որևէ ծանոթագրության ճանաչում է բոլոր փաստաթղթերը, այդ թվում՝ անձնագրերը, մաքսատունը, ապրանքները, այն ամենն, ինչ արտադրում է Կոսովոն իր պատկերանշանով:  Դե յուրե ճանաչումն այն է, երբ պետությունները ճանաչվում են իրավաբանորեն  և ինքնուրույն են որոշում՝ բացել արդյոք դեսպանատները», - հինգշաբթի օրը մեջբերել է Կոսովոյի առցանց պորտալը խորհրդարանի խոսնակի խոսքերը։
Կոնյուֆցան նաև հավելել է, որ եվրոպական առաջարկը պարունակում է հենց դե ֆակտո ճանաչում։
Ինչպես ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության կողմից ավելի վաղ հրապարակված «Կոսովոյի և Սերբիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղու մասին համաձայնագրի» տեքստում՝ ծրագիրը ներառում է անձնագրերի փոխադարձ ճանաչում, Սերբիայի հրաժարումը Կոսովոյի ներկայացուցչությունից համաշխարհային ասպարեզում, դիվանագիտական ​​առաքելությունների փոխանակում, ինչպես նաև կողմերի իրավական պարտավորություններ՝ աշխատելու «հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ»:

В Косово заявили, что план ЕС по республике де-факто признает независимость края
Подготовленное ЕС "Соглашение о пути к нормализации отношений Косова и Сербии" фактически признает независимость края. Об этом заявил спикер парламента непризнанного Косова Глаук Конюфца, передает ТАСС
"Де-факто признание - это когда другое государство соглашается с тем, что вы абсолютно независимая страна, что оно обязуется не вмешиваться ни в какие внутренние дела, что оно нигде не вмешивается в [вопросы, затрагивающие] международную арену, что оно соглашается со всеми документами, включая паспорта, таможню, товары, все, что производит Косово со своим логотипом без каких-либо сносок. Признание де-юре - это когда государства признаются юридически и самостоятельно решают открывать ли посольства", - приводит в четверг слова спикера парламента портал Kosovo Online. Конюфца также добавил, что европейское предложение содержит именно де-факто признание.
Как говорится в опубликованном ранее внешнеполитической службой ЕС тексте "Соглашения о пути к нормализации отношений Косова и Сербии", план включает взаимное признание паспортов, отказ Сербии от представительства Косова на мировой арене, обмен дипмиссиями, а также юридические обязательства сторон работать над "всеобъемлющей нормализацией отношений".