Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու հարցի շուրջ․ Միրզոյան
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը հետաքրքրվել է ԱԳ նախարարի դիրքորոշմամբ՝ կապված թուրքալեզու երկրների գագաթնաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած ուղերձների հետ, որոնք սպառնալիքներ են պարունակում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Պատգամավորը հետաքրքրվել է նաեւ Հայաստանի հետ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի վերջին դիտարկումներովհայտնում են Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ վերոնշյալ երեւույթը նոր չէ: «Մի կողմից ընթանում է բանակցային գործընթաց, մյուս կողմից՝ տեսնում ենք ե՛ւ Ադրբեջանի ավելի սրվող հռետորաբանությունը, ե՛ւ սպառնալիքները»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը եւ հավելել, որ այս դրսեւորումները վերջին շրջանում ավելացել են: «Նշածս հռետորաբանությունը եւ ագրեսիվ կեցվածքը ոչ միայն չեն նպաստում գործընթացին, այլեւ նոր խոչընդոտներ են ստեղծում տվյալ գործընթացի համար»,- ընդգծել է նախարարը:
Արձագանքելով պատգամավորի մյուս հարցին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու շուրջ:

Мы не ведем переговоров об установке азербайджанского КПП в Лачинском коридоре: глава МИД Армении
В ходе сессии вопросов-ответов Национальное Собрание-правительство депутат фракции "Гражданский договор" С.Ханданян поинтересовался позицией министра иностранных дел относительно посланий президента Азербайджана в ходе саммита тюркоязычных стран, которые содержат угрозы суверенной территории Армении. Депутата также интересовали последние замечания Азербайджана по мирному договору, который предстоит заключить с Арменией. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Министр иностранных дел А.Мирзоян отметил, что вышеупомянутое явление не ново. "С одной стороны, идет переговорный процесс, с другой - мы видим как эскалацию риторики, так и угроз со стороны Азербайджана", - подчеркнул г-н Мирзоян, добавив, что в последнее время эти проявления усилились. "Упомянутые мною риторика и агрессивный настрой не только не способствуют процессу, но и создают новые препоны для данного процесса", - заметил министр.
Реагируя на другой вопрос депутата, А.Мирзоян подчеркнул, что Армения не ведет переговоров об установке азербайджанского КПП в Лачинском коридоре.