Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Էրդողանը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են թուրք-սիրիական հարաբերությունների կարգավորումը, հաղորդում է NEWS.am` հղում կատարելով Կրեմլի մամուլի ծառայությանը:
Քննարկվել են տարբեր ոլորտներում ռուս-թուրքական գործընկերության ակտուալ թեմաները։ Կողմերը գոհունակություն են հայտնել առևտրատնտեսական կապերի դրական դինամիկայի, էներգետիկայի ոլորտում համատեղ ռազմավարական նախագծերի հաջող իրականացման, այդ թվում՝ գազի մատակարարման և Թուրքիայում «Աքքույու» ատոմակայանի կառուցման կապակցությամբ»,-ասվում Է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:
«Թուրքիայի նախագահը ևս մեկ անգամ անկեղծորեն շնորհակալություն է հայտնել երկրաշարժի հետևանքների հաղթահարման գործում ցուցաբերած օգնության, այդ թվում՝ Հաթայ նահանգում ռուսական դաշտային հոսպիտալի՝ վերջերս տեղակայման համար: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև մշակել Ռուսաստանից շինանյութերի մատակարարումների հաստատման հնարավորությունները՝ վերականգնելու ավերված ենթակառուցվածքները։
Թուրքիայի նախագահը դրական է գնահատել ստամբուլյան պայմանավորվածությունների գործողության ժամկետը 60 օրով երկարաձգելու Ռուսաստանի համաձայնությունը, որոնք վերաբերում են Սևծովյան նավահանգիստներից ուկրաինական հացահատիկի արտահանմանը և ռուսական պարենի ու պարարտանյութերի արտահանման ապաշրջափակմանը: Ընդ որում՝ ըմբռնում են հայտնել ռուսական կողմի սկզբունքային տրամադրվածության մասին՝ հասնելու նշված պայմանավորվածությունների երկրորդ մասի ամբողջական կատարմանը՝ Ռուսաստանից գյուղատնտեսական արտադրանքի համար արգելքների վերացման վերաբերյալ։
Անդրադարձ է կատարվել սիրիական հիմնախնդրին։ Ընդգծվել է թուրք-սիրիական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շարունակման կարևորությունը։ Թուրքիայի նախագահն այդ կապակցությամբ հատուկ ընդգծել է Ռուսաստանի կառուցողական միջնորդական դերը։
Օգտվելով առիթից՝ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Ռեջեփ Էրդողանին և թուրք ժողովրդին մահմեդականների համար սուրբ Ռամադան ամսվա կապակցությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ ։

Состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом, передает Кремль.
Обсуждены актуальные темы российско-турецкого партнёрства в различных областях. Выражено удовлетворение положительной динамикой торгово-экономических связей, успешной реализацией совместных стратегических проектов в сфере энергетики, включая поставки газа и строительство в Турции АЭС «Аккую».
Президент Турции ещё раз искренне поблагодарил за оказанную помощь в преодолении последствий землетрясения, в том числе за недавнее развёртывание российского полевого госпиталя в провинции Хатай. Условлено также проработать возможности налаживания поставок из России стройматериалов в интересах восстановления разрушенной инфраструктуры и жилья.
Турецкий лидер позитивно оценил согласие России продлить на 60 дней срок действия стамбульских договорённостей, касающихся вывоза украинского зерна из черноморских портов и разблокирования экспорта российского продовольствия и удобрений. При этом высказано понимание принципиального настроя российской стороны добиться полного выполнения второй части упомянутых «пакетных» договорённостей – по устранению барьеров для сельхозпродукции из России.
Затронута сирийская проблематика. Подчёркнута важность продолжения процесса нормализации турецко-сирийских отношений. Президент Турции особо отметил в связи с этим конструктивную посредническую роль России.
Пользуясь случаем, Владимир Путин поздравил Реджепа Тайипа Эрдогана и турецкий народ с наступившим священным для мусульман месяцем Рамадан.