Արարատ Միրզոյանը Մալթայի նախագահին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը
Մարտի 30-ին Վալետայում Մալթայի Հանրապետության նախագահ Ջորջ Վելլան ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին:
Զրուցակցիները կարևորել են միջպետական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանից առաջին երկկողմ պաշտոնական բարձրաստիճան այցը Մալթա և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև բազմակողմ հարթակներում Հայաստանի և Մալթայի միջև փոխգործակցության հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ՀՀ-ԵՄ ընդլայնվող գործընկերությանը: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման և բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականացման ուղղությամբ ԵՄ շարունակական աջակցությունը:
Զրուցակիցների ուշադրության կենտրոնում էին նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը: ՀՀ ԱԳ նախարարը Մալթայի նախագահին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից արգելափակված Լաչինի միջանցքի առանց նախապայմանների վերաբացման կարևորությունը, Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանության և սանդրանքների փոխարեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգությանը վերաբերող  առանցքային հարցերի շուրջ կառուցողական մոտեցման ցուցաբերումը և հանձնառությունների իրագործումը:

Глава МИД Армении и президент Мальты обсудили вопросы региональной безопасности
30 марта президент Республики Мальта Джордж Велла принял в Валлетте министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна.
Собеседники подчеркнули важность первого с момента установления межгосударственных отношений двустороннего официального визита на высоком уровне из Армении на Мальту и выразили уверенность, что он придаст новый импульс дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы сотрудничества между Арменией и Мальтой на многосторонних площадках. Собеседники коснулись расширяющегося партнерства между Арменией и ЕС. Арарат Мирзоян подчеркнул последовательную поддержку ЕС в направлении укрепления демократии и реализации амбициозной программы реформ в Армении.
Вопросы региональной безопасности также были в центре внимания собеседников. Министр иностранных дел Республики Армения представил президенту Мальты ситуацию на Южном Кавказе, последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
В ходе встречи министр Мирзоян подчеркнул важность открытия заблокированного Азербайджаном Лачинского коридора без предварительных условий, демонстрации конструктивного подхода Азербайджана к ключевым вопросам, затрагивающим права и безопасность народа Нагорного Карабаха, а также выполнения взятых на себя обязательств вместо воинственной риторики и провокаций.