Թբիլիսիում ընդդիմությունը բազմահազարանոց ցույց է կազմակերպել. պահանջներից մեկն էր Սաակաշվիլիի ազատ արձակումը
Վրաստանի խորհրդարանի առջև հազարավոր մարդիկ կիրակի օրը միացել են «Միասին դեպի Եվրոպա» խորագրով ակցիային, որը կազմակերպվել էր «Միացյալ ազգային շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության կողմից: Այս մասին հաղորդում է Արմենպրես-ը՝ վկայակոչելով «Սպուտնիկ» գործակալության վրացական ծառայությանը:
Ցուցարարներն իշխանություններից պահանջում են կատարել Եվրահանձնաժողովի 12 հանձնարարականները, ազատ արձակել Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիին, «Մթավարի» հեռուստաալիքի գլխավոր տնօրեն Նիկա Գվարամիային, ինչպես նաև մարտի 7-9-ը տեղի ունեցած ակցիաների մասնակից  Լազարե Գրիգորիադիսին:
Ընդդիմությունն ակցիան կազմակերպել է ապրիլի 9-ին, երբ երկիրը նշում էր Ազգային միասնության, քաղաքացիական համաձայնության և 1989 թ.-ին Թբիլիսիում զինվորականների կողմից բազմահազարանոց հանրահավաքը ցրելու հետևանքով 21 զոհերի հիշատակի օրը:
Ցուցարարներն իրենց հետ բերել են Եվրամիության և ԱՄՆ-ի դրոշները։
BBC-ն իր հերթին նշում է, որ Վրաստանում հասարակությունը մեծամասամբ եվրոպամետ է, կառավարությունը ևս հայտարարում է, որ ցանկանում է միանալ ԵՄ-ին, սակայն ընդդիմադիրների պնդմամբ՝ կառավարության գործողությունների պատճառով ԵՄ-ի անդամ դառնալու հնարավորությունները նվազում են:
Հունիսին Բրյուսելը պաշտոնապես Ուկրաինան և Մոլդովան անվանել է որպես Եվրամիության անդամի թեկնածու երկրներ, սակայն նշել է, որ Վրաստանն այդ կարգավիճակին հասնելու համար պետք է մի շարք քաղաքական և դատական բարեփոխումներ կատարի:

В Тбилиси проходит многотысячная демонстрация оппозиции: одно из требований – освобождение Саакашвили
Несколько тысяч человек собрались перед зданием парламента в центре Тбилиси на акцию ''Вместе в Европу''. Организатором акции стала оппозиционная партия ''Единое национальное движение'' и ее молодежное крыло. Об этом передает ''Спутник Грузия''.
Протестующие требуют от властей выполнения 12 рекомендаций Еврокомиссии, освобождения бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили, генерального директора телеканала ''Мтавари'' Ники Гварамия, а также Лазаре Григориадиса, участника акций 7-9 марта.
Организаторы приурочили проведение акции ко Дню 9 апреля, который в стране отмечается как День национального единения, гражданского согласия, также и День памяти погибших в результате разгона военными многотысячного митинга в Тбилиси в 1989 году, когда погибли 21 человек.
Демонстранты принесли с собой флаги Евросоюза и США.
BBC отмечает, что общественность в Грузии в основном проевропейская, правительство также декларирует желание вступить в ЕС, но, по мнению оппозиции, шансы стать членом ЕС снижаются из-за действий правительства.
В июне 2022 г. Брюссель официально назвал Украину и Молдову странами-кандидатами на членство в ЕС, и отметил, что для достижения Грузии этого статуса необходимо провести ряд политических и юридических реформ.