Թուրքիայում ՀՀ դեսպանատուն բացելու հարց օրակարգում չկա. Չավուշօղլու
Թուրքիայում Հայաստանի դեսպանատան բացման հարց օրակարգում չկա, սակայն Երևանն ու Անկարան աշխատում են սահմանային անցումները բացելու ուղղությամբ։ Այս մասին «А Haber» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, փոխանցում է Sputnik Արմենիա։
«Մոտ հեռանկարում կարող է տեղի չունենալ (Հայաստանի դեսպանատան բացում – խմբ.), քանի որ անհրաժեշտ է սկզբում մյուս քայլերն անել։ Մենք մեր օդային տարածքն ենք բացել Հայաստանի համար, բեռնափոխադրումներ են իրականացվում, մեկնարկել է փոխադարձ օդային հաղորդակցությունը, մեր տարածքով հայկական ավիափոխադրողները կարող են թռչել երրորդ երկրներ։ Բայց ցամաքային անցակետերը բացելու համար, քաղաքական պայմանների հետ մեկտեղ, սկզբում անհրաժեշտ է նախապատրաստել ճանապարհները, վերականգնել կամուրջը։ Եվ կամրջի շինարարության հետ կապված մենք արդեն պայմանավորվածություններ ունենք», – ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ Թուրքիայի արտգործնախարարն ընդգծել է, որ ցամաքային սահմանային անցումը ենթադրվում է բացել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրերով անձանց համար։

Вопроса об открытии посольства Армении в Турции нет в повестке: Чавушоглу
Вопрос об открытии посольства Армении в Турции в повестке дня не стоит, однако Ереван и Анкара работают над открытием погранпереходов. Как передает Sputnik Армения, об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу в эфире телеканала "А Haber".
"В близкой перспективе может не произойти (открытие посольства Армении - ред.), поскольку сначала надо сделать другие шаги. Мы открыли свое воздушное пространство для Армении, осуществляются грузовые рейсы, стартовало взаимное воздушное сообщение, через наше пространство армянские авиаперевозчики могут летать в третьи страны. Но чтобы открыть наземные пункты пропуска, вместе с политическими условиями сначала надо подготовить дороги, восстановить мост. И по строительству моста у нас уже есть договоренности", - сказал он.
При этом глава турецкого внешнеполитического ведомства подчеркнул, что сухопутный погранпереход предполагается открыть для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами.
Напомним, что 6 апреля глава Комитета госдоходов Армении Рустам Бадасян заявил, что армянские власти готовятся к задействованию КПП "Маргара" на границе с Турцией.