ChatGPT - ը կազմել է ռուս-ուկրաինական հաշտության պայմանագրի նախագիծ
Արհեստական բանականության հիմքով աշխատող ChatGPT չաթբոտը պատրաստել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հաշտության պայմանագրի նախագիծը. ծրագիրը համապատասխան առաջադրանքը կատարել է գերմանական Berliner Zeitung թերթի խնդրանքով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախ ChatGPT-ին հանձնարարվել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի անունից նամակներ գրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին՝ խաղաղության կոչերով։ Պուտինին ուղղված նամակում, մասնավորապես, ասվում է, որ Գերմանիան ճանաչում է Ռուսաստանի օրինական անվտանգային շահերը:
«Մենք ցանկանում ենք ձեզ առաջարկել այն հեռանկարը, որ կառուցողական ներգրավվածությունն ու պատրաստակամությունը հրադադարի և խաղաղության բանակցությունների համար կարող են դուռ բացել Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև համագործակցության բարելավման համար: Սա օգուտ կբերի մեր երկրների և՛ տնտեսական, և՛ քաղաքական կապերին, և համագործակցության շրջանակում կնպաստի անվտանգության ընդհանուր խնդիրների լուծմանը»,- ասված է չաթբոտի ուղերձում։
Արհեստական բանականության նաև կազմել է Ուկրաինայում հակամարտությունը լուծելու խաղաղության պայմանագրի նախագիծ, որը ներառում է հետևյալ կետերը՝ կրակի անհապաղ դադարեցում, զորքերի ետքաշում իրենց սկզբնական դիրքերը, ապառազմականացված գոտու ստեղծում հակամարտության ներկայիս գծի երկայնքով՝ միջազգային խաղաղապահ ուժերի հսկողության ներքո, Դոնեցկին և Լուգանսկին Ուկրաինայի կազմում ինքնավարության տրամադրում,այս շրջաններում ռուսալեզու բնակչության իրավունքների պաշտպանության օրենսդրական ամրագրում։
Բացի այդ, խաղաղության պայմանագրի նախագիծը նաև մատնանշում է հակամարտող երկրների միջև հարաբերությունները կարգավորելու անհրաժեշտությունը, պատասխանատվություն է դնում երկու կողմերի վրա՝ միջազգային հանրության հետ վերականգնելու տուժած տարածքները և կոչ է անում ՄԱԿ-ին, ԵՄ-ին և ԵԱՀԿ-ին վերահսկել այս պարտավորությունների իրականացման գործընթացը:
ChatGPT-ն ժողովրդականություն է ձեռք բերել 2022 թվականի նոյեմբերի վերջին գործարկվելուց հետո՝ մեկ շաբաթից էլ քիչ ժամանակում հավաքելով միլիոն օգտատեր: Չաթբոտը պատկանում է OpenAI-ին, որի հիմնադիրներից է ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը։

ChatGPT подготовил мирный договор по Украине
Чат-бот ChatGPT подготовил проект мирного договора между Россией и Украиной, соответствующую задачу он выполнил по запросу немецкого издания Berliner Zeitung, передает РИА Новости.
ChatGPT было поручено написать письма от лица федерального канцлера ФРГ Олафа Шольца Владимиру Путину и Владимиру Зеленскому с призывом к миру.
В письме к Путину, в частности, говорилось, что Германия признает законные интересы России в сфере безопасности. "Мы хотели бы предложить вам перспективу того, что конструктивное взаимодействие и готовность к прекращению огня и мирным переговорам могут открыть дверь для улучшения сотрудничества между Россией и Европой. Это пойдет на пользу как экономическим, так и политическим связям между нашими странами и поможет решить общие проблемы безопасности в рамках сотрудничества", - отмечалось в послании.
Помимо этого, в проекте мирного договора также указывается необходимость нормализации отношений между конфликтующими странами, возлагается на обе стороны ответственность по восстановлению пострадавших районов совместно с международным сообществом, и содержится призыв к ООН, ЕС и ОБСЕ следить за выполнением данного договора.
ChatGPT набрал популярность после запуска в конце ноября 2022 года, собрав первый миллион пользователей менее чем за неделю. Имитация им разговора спровоцировала рассуждения о том, что он может вытеснить профессиональных писателей и даже стать угрозой для основного поискового бизнеса Google. Бот принадлежит компании OpenAI, одним из основателей которой является Илон Маск.