Մոսկվայում կայացել է ՌԴ-ի, Իրանի, Թուրքիայի և Սիրիայի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Մոսկվայում Իրանի, Սիրիայի և Թուրքիայի պաշտպանության նախարարներ Մոհամմադ Ռեզա Աշտիյանիի, Ալի Մահմուդ Աբբասի և Հուլուսի Աքարի հետ քննարկել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում  անվտանգության ամրապնդման և ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
«Ապրիլի 25-ին Մոսկվայում կայացել են Ռուսաստանի Դաշնության, Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարների քառակողմ բանակցություններ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գործնական քայլերը Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում անվտանգության ամրապնդման և սիրիա-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բնագավառում», - հայտնել են գերատեսչությունում։
Բանակցությունների ընթացքում առանձին ուշադրություն է դարձվել ահաբեկչական սպառնալիքներին հակազդմանը և Սիրիայում բոլոր ծայրահեղական խմբավորումների դեմ պայքարին:
«Հանդիպման արդյունքներով կողմերը հաստատել են Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը պահպանելու ձգտումը, ինչպես նաև սիրիացի փախստականների՝ շուտափույթ հայրենիք վերադառնալու ջանքերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը», - նշված է հաղորդագրությունում:

Главы МО Турции, РФ, Сирии, Ирана обсудили шаги по нормализации отношений Анкары и Дамаска
Главы минобороны Турции, РФ, Сирии и Ирана обсудили на встрече в Москве конкретные шаги для нормализации отношений Анкары и Дамаска. Об этом РИА Новости сообщили в турецком оборонном ведомстве, передает Спутник.
"В ходе встречи обсуждались вопросы укрепления ситуации с безопасностью в Сирии, конкретные шаги, которые могут быть предприняты для нормализации отношений между Турцией и Сирией, борьба с террористическими организациями и экстремистскими группировками во всех их формах на территории Сирии, обсуждалась активизация усилий по возвращению сирийских беженцев на родину", - отметили в военном ведомстве.
Сообщается, что стороны "подтвердили свое уважение к территориальной целостности Сирии".
Была подчеркнута важность продолжения встреч в четырехстороннем формате для установления и поддержания стабильности в Сирии и регионе в целом, уточнили в минобороны Турции.