Իրանի նախագահը 13 տարվա մեջ առաջին անգամ կայցելի Սիրիա
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին չորեքշաբթի օրը՝ մայիսի 3-ին, կժամանի Դամասկոս, այցի ընթացքում կհանդիպի իր սիրիացի գործընկեր Բաշար ալ-Ասադի հետ: ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական «Ալ Վաթան» թերթը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Նշվում է, որ սա կլինի Իրանի նախագահի առաջին այցը Սիրիա 2010 թվականից ի վեր։
Ըստ աղբյուրների՝ Ռաիսիի այցը կտևի երկու օր և կներառի Իրանի և Սիրիայի նախագահների պաշտոնական բանակցությունները երկու երկրների միջև ռազմավարական համագործակցության ամրապնդման շուրջ, հատկապես տնտեսական ոլորտում։
Պարբերականի տվյալներով՝ Իրանի նախագահի այցի ընթացքում Իրանի և Սիրիայի միջև կստորագրվեն մեծ թվով պայմանագրեր և փոխըմբռնման հուշագրեր տնտեսական ոլորտում։

Президент Ирана впервые за 13 лет посетит Сирию
Президент Ирана Эбрахим Раиси прибудет в Дамаск в среду, 3 мая, в ходе визита он проведет переговоры со своим сирийским коллегой Башаром Асадом, сообщает сирийская газета Al-Watan со ссылкой на источники.
Отмечается, что это будет первый визит иранского президента в Сирию с 2010 года.
Согласно источникам, визит Раиси продлится два дня, в его рамках состоятся официальные переговоры президентов Ирана и Сирии по укреплению стратегического сотрудничества между двумя странами, в особенности в экономической сфере.
По информации газеты, в ходе визита иранского президента состоится подписание большого числа соглашений и меморандумов о взаимопонимании в сфере экономики между Ираном и Сирией, передает РИА Новости.