ԱՄՀ-ն զգուշացրել է, որ աշխարհը կարող է բաժանվել թշնամական տնտեսական բևեռների
Համաշխարհային տնտեսությունը կարող է բաժանվել թշնամական բևեռների, կա նման վտանգի աճի միտում, դա վնասակար կլինի բոլորի, ներառյալ Եվրոպայի համար, զգուշացրել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) կարգադրիչ-տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիևան, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Գլոբալ ինտեգրման զարգացման տանսամյակներից հետո առկա է այն աճող վտանգը, որ աշխարհը կարող է պառակտվել թշնամական տնտեսական բևեռների։ Այս սցենարը վնասակար կլինի բոլորի, ներառյալ Եվրոպայի բնակչության համար»,- նշվել է Գեորգիևայի հայտարարությունում, որն արվել է Բրյուսելում, տնտեսական համաժողովի շրջանակում։
Ապրիլին ԱՄՀ-ն իջեցրել էր 2023թ. համաշխարհային տնտեսության աճի կանխատեսումը 2,8, 2024-ինը՝ 3,0 տոկոսի։ Միջազգային կազմակերպությունում միաժամանակ նախազգուշացրել են, որ համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերի դանդաղման հավանականությունը 2 տոկոսից ցածր մակարդակի կազմում է 25 տոկոս, ինչը կրկնակի գերազանցում է նորմը։

В МВФ предупредили об угрозе раскола мира на враждующие экономические блоки
Мировая экономика может расколоться на враждующие экономические блоки - такой риск растет, это окажется вредным для всех, включая Европу, предупредила директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева, передает РИА Новости.
"После десятилетий развития глобальной интеграции, существует растущий риск того, что мир может расколоться на враждующие экономические блоки. Этот сценарий окажется вредным для каждого, включая население в Европе", - говорится в заявлении Георгиевой в рамках экономического форума в Брюсселе.
Глава МВФ охарактеризовала текущую ситуацию "опасным моментом в истории" и добавила, что угроза раскола возрастает одновременно с периодом роста мировой экономики темпами ниже "исторических стандартов".
В апреле МВФ ухудшил прогноз по росту мировой экономики в 2023 году до 2,8%, а в 2024 году - до 3,0%. Одновременно в международной организации предупредили, что вероятность замедления темпов роста мировой экономики до уровня ниже 2% по итогам 2023 года составляет 25%, что вдвое превышает норму.