Ճապոնիան բուժման կընդունի ուկրաինացի զինվորների
Ճապոնական կողմն Ուկրաինայի խնդրանքով Կիևին կտրամադրի շուրջ 100 ռազմական բեռնատար և այլ փոխադրամիջոցներ, ինչպես նաև մոտ 30 հազար լրակազմ բանակային օրաբաժիններ, որոնք օգտագործվում են Ճապոնիայի Ինքնապաշտպանության ուժերի զինծառայողների կողմից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին ասվում է Ճապոնիայի արտգործնախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Արտգործնախարարության տվյալներով՝ երկրի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան համապատասխան խոստումն  Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին տվել է մայիսի 21-ին Հիրոսիմայում կայացած բանակցությունների ընթացքում։
Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարը նաև հայտարարել է, որ երկիրը կսկսի բուժման ընդունել ուկրաինացի վիրավոր զինվորների։ Գերատեսչությունը նշում է, որ Կիսիդան նաև խոստացել է կայուն կերպով տրամադրել մինչև այժմ հայտարարված 7.6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի օգնությունն Ուկրաինային և աջակցել երկրի ենթակառուցվածքների վերականգնման հարցում։
Ճապոնիան մայիսի 19-ից մինչև 21-ն հյուրընկալել է «Մեծ յոթնյակի» (G7) գագաթնաժողովը Հիրոսիմայում։ Սկզբնապես ենթադրվում էր, որ Զելենսկին դրան կմասնակցի տեսակապի միջոցով, սակայն հետագայում նա ցանկություն էր հայտնել անձամբ մասնակցել հանդիպմանը։ Ուկրաինայի նախագահը մայիսի 20-ին Հիրոսիմայի օդանավակայան էր ժամանել Ֆրանսիայի կառավարական ինքնաթիռով:

Япония примет на лечение украинских солдат
Японская сторона предоставит Украине 100 военных грузовиков и других транспортных средств, а также порядка 30 тыс. комплектов армейских рационов, используемых военнослужащими Сил самообороны Японии. Как передает ТАСС об этом говорится в распространенном в понедельник сообщении японского МИД.
По его данным, премьер-министр страны Фумио Кисида дал соответствующее обещание президенту Украины Владимиру Зеленскому в ходе прошедших в воскресенье в Хиросиме переговоров.
Глава правительства также заявил, что Япония начнет принимать на лечение раненых украинских солдат, отмечает МИД.
Премьер также пообещал продолжить всестороннюю поддержку Украины, в том числе направленную на восстановление инфраструктуры страны, сообщило ведомство.
Япония с 19 по 21 мая принимала саммит Группы семи (G7), который прошел в Хиросиме. Изначально предполагалось, что Зеленский примет в нем участие по видеосвязи. Однако впоследствии он выразил желание лично участвовать во встрече. В аэропорт Хиросимы президент прибыл в субботу на французском правительственном самолете.