ԱՄՆ-ում ռեցեսիա են կանխատեսում
«Bank of America»-ի ղեկավար Բրայան Մոյնիհենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը 2023 թվականի երրորդ և չորրորդ եռամսյակներում և 2024 թվականի առաջին եռամսյակում կհայտնվի «մեղմ ռեցեսիայի» մեջ, գրում է «Գազետա․ռու»-ն։
«Անցյալ տարեվերջին մենք կանխատեսում էինք անկում այս տարվա համար: Այժմ մեր կանխատեսումները հետաձգել ենք ավելի ուշ ժամկետի։ Իրականում սա չափավոր անկում է այս տարվա երրորդ և չորրորդ եռամսյակում, ինչպես նաև հաջորդ տարվա առաջին եռամսյակում»,- ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ  երկրում գործազրկությունը կբարձրանա մինչև 4 տոկոս:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ պետական պարտքի հետ կապված իրավիճակը կարգավորվել է և դրանով իսկ կխուսափեն կոլապսից։ Նա նշել է, որ ճգնաժամը կանխվել է երկրում պետական պարտքի առաստաղը բարձրացնելու օրինագծի շնորհիվ։

В США ожидают рецессию
Глава Bank of America Брайан Мойнихан заявил, что США столкнутся с умеренной рецессией в третьем и четвертом кварталах 2023 года и в первом квартале 2024 года, передает CBS, передает Газета.Ru.
"В конце прошлого года мы прогнозировали рецессию в нынешнем году. Сейчас мы перенесли (прогнозы. — "Газета.Ru") на более поздний срок. По сути, это умеренная рецессия в третьем квартале и четвертом квартале нынешнего года, а также в первом квартале (следующего года. — "Газета.Ru")", — сказал он.
По словам Мойнихана, безработица в стране поднимется до 4%.
Ранее президент США Джо Байден заявил, что ситуацию с госдолгом удалось урегулировать и тем самым избежать коллапса. Он отметил, что кризиса удалось избежать благодаря законопроекту о повышении потолка госдолга в стране, но "ставки были высоки как никогда". Президент добавил, что после принятия законопроекта о повышении потолка госдолга ни одна партия не получила того, что требовала, но народ Америки получил то, в чем нуждался.