ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի պետբյուջե մուտքագրված մաքսատուրքերը նվազել են
Հայաստանը նախորդ տարի ԵԱՏՄ ընդհանուր մաքսային բյուջեից ստացել է 2021 թվականի համեմատ 28 մլրդ դրամով պակաս գումար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ:
Նախարարը հայտնեց, որ ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի պետական բյուջե մուտքագրված մաքսատուրքերի մասով նվազում է արձանագրվել:
«Մաքսատուրքերը կազմել են 56 մլրդ 685 մլն դրամ, որը 28 միլիարդ դրամով պակաս է, քան 2021 թվականին: 2021-ին այդ գումարը կազմել է 84 մլրդ 839 մլն դրամ: Սա պայմանավորված է 2022 թվականին ամբողջ ԵԱՏՄ շուկայում ընդհանուր ներմուծումների ծավալի նվազմամբ»,-ասաց Հովհաննիսյանը:

Сократились таможенные пошлины, перечисляемые из ЕАЭС в госбюджет Армении
В прошлом году из общего таможенного бюджета ЕАЭС в госбюджет Армении поступило на 28 млрд драмов меньше, чем в 2021 году.
Как передает "Арменпресс", об этом в ходе предварительного обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета на совместном заседании постоянных комиссий НС заявил министр финансов Армении Ваге Ованнисян
Министр сообщил, что зафиксировано снижение таможенных пошлин, поступивших в госбюджет Армении от ЕАЭС.
"Таможенные пошлины составили 56 млрд 685 млн драмов, что на 28 млрд драмов меньше, чем в 2021 году. В 2021 году эта сумма составила 84 млрд 839 млн драмов. Это связано с уменьшением объема общего импорта на всем рынке ЕАЭС в 2022 году", - сказал Ованнисян.