Հայաստանի շախմատիստները չեն մասնակցի Բաքվում անցկացվելիք աշխարհի գավաթի խաղարկությանը
Հայաստանի շախմատիստները չեն մասնակցի Բաքվում անցկացվելիք աշխարհի գավաթի խաղարկությանը՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Այս մասին Sputnik Արմենիային հայտնեց Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանը։
Հուլիսի 30-ից օգոստոսի 24-ը Բաքվում անցկացվող շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկությունը կմասնակցի 206 շախմատիստ։
Հայաստանից աշխարհի գավաթի մասնակցության ուղեգրեր ունեն գրոսմայստերներ Գաբրիել Սարգսյանը, Սամվել Տեր-Սահակյանը, Հովհաննես Գաբուզյանը, Շանթ Սարգսյանը և Հայկ Մարտիրոսյանը։
Աշխարհի գավաթի խաղարկության եզրափակիչ հասած շախմատիստները կստանան 2024 թվականի աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի ուղեգրեր։
Կանանց աշխարհի գավաթի խաղարկության մասնակցության իրավունք Հայաստանից ունեն Էլինա Դանիելյանը, Աննա Սարգսյանը և Լիլիթ Մկրտչյանը։

Армянские шахматисты не будут участвовать в Кубке мира в Баку: Смбат Лпутян
Армянские шахматисты не будут участвовать в розыгрыше Кубка мира в Баку. Об этом Sputnik Армения сообщил вице-президент Федерации шахмат Армении Смбат Лпутян.
"Мы не будем участвовать в розыгрыше Кубка мира. Гроссмейстеры из Армении не поедут в Баку", - сказал он, добавив, что данное решение принято из соображений безопасности.
Отметим, что Кубок мира по шахматам будет проходить с 30 июля по 24 августа в Баку. В соревновании будут участвовать свыше 200 шахматистов.
От Армении путевку на Кубок мира завоевали гроссмейстеры Самвел Тер-Саакян, Габриел Саркисян, Ованнес Габузян, Шант Саркисян и Айк Мартиросян. Среди женщин - Элина Даниелян, Анна Саркисян и Лилит Мкртчян.