ԵԽԽՎ-ն արձանագրել է՝ Ադրբեջանը խախտել է ԵԽ-ի առջև ստանձնած իր պարտականությունը. ադրբեջանական առաջարկների 99 տոկոսը չի ընդունվել
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը վերջերս ընդունած «Լաչինի միջանցքով ազատ անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևով նաև արձանագրել է՝ Ադրբեջանը խախտել է ԵԽ-ի առջև ստանձնած իր պարտականությունը՝ լուծելու ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ միջոցներով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասացին ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամներն՝ ամփոփելով ամառային նստաշրջանի աշխատանքները:
Նստաշրջանի գլխավոր իրադարձությունը «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովումը» խորագրով բանաձևի և դրա խորհրդատվությունների ընդունումն էր:
«Դա շատ կարևոր իրադարձություն է, քանի որ ԵԽԽՎ-ն այդ բանաձևով ֆիքսեց, որ Լաչինի միջանցքով այս պահին չկա ազատ և անվտանգ տեղաշարժ: Զեկուցողը մինչև բանաձևն այցելել էր Հայաստան, Լաչինի միջանցքը տեսել էր հայկական կողմից և արձանագրել էր, որ մուտք չկա: Եվ դա արտահայտվել էր բանաձևում»,-ասաց պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
ԵԽԽՎ ընդունած բանաձևում արձանագրված է նաև, որ Ադրբեջանը խափանել է գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը ԼՂ: Արձանագրված են նաև հումանիտար խնդիրները, որոնք շրջափակման արդյունքում առաջացել են ԼՂ-ում, արձանագրված է Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանության կողմից կիրառվող ատելության խոսքը: «ԼՂ-ի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հետ կապված խնդիրների հասցեագրման կոչ է արվում Ադրբեջանին: Ինչպես նաև միջազգային մեխանիզմների ներքո Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսություն սկսելու կոչ է արվում, այդ թվում՝ լուծման կիրառումը պետք է ենթադրի միջազգային մեխանիզմներ՝ ըստ բանաձևի»,-ասաց Ռուբինյանը:
Ադրբեջանի պատվիրակությունն ամեն ինչ արել է, որ բանաձևը փոփոխվի, տապալվի, առաջարկված 60-ից ավելի փոփոխությունների 99 տոկոսը ԵԽԽՎ-ն չի ընդունել:
Անդրադառնալով ակնկալվող գործնական արդյունքներին՝ Ռուբինյանը նշեց, որ դատական որոշումները, միջազգային կազմակերպությունների կողմից ընդունվող բանաձևերը պետք է դիտարկել որպես մի գործընթացի մասնիկներ, որոնք միմյանց ամրապնդում են: «Բայց մենք պետք է միաժամանակ տարբեր կազմակերպություններում ճնշումը մեծացնենք»,-հավելեց նա:
Այս բանաձևը կարող է օգտագործվել դատական գործընթացներում: Պատվիրակության ղեկավարը դժվարացավ ասել, թե կարճաժամկետ հեռանկարում այն ինչ օգուտ կտա, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում սա ավելացնում է ճնշման գործիքակազմը  ԵԽԽՎ-ի շրջանակներում, թե առհասարակ:
«Օրինակ՝ այս բանաձևի քննարկման ժամանակ որոշ պատգամավորներ հարց էին հնչեցնում՝ արդյոք այսքանից հետո Ադրբեջանը կարո՞ղ է շարունակել լինել Եվրոպայի խորհրդի անդամ: Եվ մենք շարունակելու ենք ճնշումը մեծացնել»,-ասաց Ռուբինյանը:
Պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանն էլ հիշեցրեց, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը դեռ շարունակում է գործի քննությունը՝ Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի հիման վրա: Հայկական կողմը նոր հայցի ապահովման միջոց է պահանջել: «Եվ այս բանաձևի ընդունումը, որտեղ ֆիքսվել է՝ փաստ է, որ Լաչինի միջանցքն անանցանելի է բոլոր սուբյեկտների համար, լրջագույն արձանագրում կարող է հանդիսանալ դատարանի կողմից համապատասխան որոշման կայացման համար: Երկրորդ՝ չափազանց կարևոր է, որ ԵԽԽՎ-ն ԵԽ նախարարների կոմիտեին տվել է հանձնարարականներ, որ համապատասխան գործողություններ իրականացնեն Լաչինի միջանցքի հարցով»,-ասաց Վարդանյանը:
Նա նկատեց՝ սա նշանակում է, որ շարունակական գործողությունները լինելու են շատ ակտիվ, և ԵԽԽՎ-ն պարբերաբար ստանալու է զեկույցներ նախարարների կոմիտեից, թե ինչ գործընթացներ են ծավալվել, որ խնդրի հանգուցալուծումը ավելի մոտ դառնա:
«Ըստ էության ԵԽԽՎ-ն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը խախտել է ԵԽ-ի առջև ստանձնած իր պարտականությունը՝ լուծելու Ղարաբաղյան հակամարտությունը բացառապես խաղաղ միջոցներով»,-նշեց պատգամավորը:

ПАСЕ признала, что Азербайджан нарушил свои обязательства перед СЕ: 99% предложений Азербайджана не приняты
Парламентская ассамблея Совета Европы недавно приняла резолюцию ''Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор'' и отметила, что Азербайджан нарушил свои обязательства перед Советом Европы по урегулированию нагорно-карабахского конфликта исключительно мирным путем. Как передает ''Арменпресс'', об этом на пресс-конференции, подводящей итоги работы летней сессии, сообщили члены армянской делегации в ПАСЕ.
Главным событием сессии стало принятие резолюции ''Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор'' и консультации по ней.
''Это очень важное событие, потому что ПАСЕ своей резолюцией зафиксировала, что в настоящее время нет свободного и безопасного движения по Лачинскому коридору. Докладчик побывал в Армении до принятия резолюции, видел Лачинский коридор с армянской стороны и отметил, что въезда в него нет. И это было выражено в резолюции'', - сказал глава делегации, вице-спикер НС Рубен Рубинян.
В резолюции, принятой ПАСЕ, также зафиксировано, что Азербайджан нарушил подачу газа и электроэнергии в Нагорный Карабах. Также фиксируются гуманитарные проблемы, возникшие в Нагорном Карабахе в результате блокады, фиксируются язык ненависти, используемый высшими властями Азербайджана. ''Азербайджану был сделан призыв разрешить вопросы, связанные с безопасностью и правами народа Нагорного Карабаха. Также был призыв начать диалог Баку-Степанакерт в рамках международных механизмов, в том числе применение решения подразумевает международные механизмы'', - сказал Рубинян.
Делегация Азербайджана сделала все, чтобы изменить резолюцию, провалить ее, 99 % из более чем 60 предложенных изменений ПАСЕ не приняла.
Касаясь ожидаемых практических результатов, Рубинян отметил, что судебные решения, постановления, принятые международными организациями, следует рассматривать как части процесса, которые усиливают друг друга. ''Но мы в то же время должны усилить давление в разных организациях'', - добавил он.
Можно ли использовать эту резолюцию в судебном процессе. Глава делегации затруднился сказать, какую пользу это принесет в краткосрочной перспективе, но в долгосрочной перспективе это дополняет инструментарий давления внутри ПАСЕ и в целом.
''Например, в ходе обсуждения этой резолюции некоторые депутаты подняли вопрос: может ли Азербайджан после всего этого оставаться членом Совета Европы? И мы продолжим усиливать давление'', - сказал Рубинян.
Член делегации Владимир Варданян напомнил, что Международный Суд все еще расследует дело на основании Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации. Армянская сторона потребовала средства для обеспечения нового иска. ''И принятие этой резолюции, где зафиксировано, что Лачинский коридор является непроходимым для всех субъектов, может стать серьезным фактом для принятия судом соответствующего решения. Во-вторых, крайне важно, что ПАСЕ дала поручение Комитету министров Совета Европы предпринять соответствующие действия в отношении Лачинского коридора'', - сказал Варданян.
Он отметил, что это означает, что последующие действия будут очень активными, и ПАСЕ регулярно будет получать отчеты от Комитета министров о том, какие процессы были разработаны для приближения вопроса к разрешению.
''По сути, ПАСЕ зафиксировала, что Азербайджан нарушил свой долг перед Советом по урегулированию карабахского конфликта исключительно мирным путем'', - сказал депутат.