Մակրոնը հայտարարել է երկրում ճգնաժամի ժամանակ սոցցանցերի անջատման հնարավորության մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հնարավոր է համարել երկրում ճգնաժամի սրման դեպքում սոցիալական ցանցերն անջատելու հնարավորությունը: Այս մասին նա հայտարարել է զանգվածային անկարգություններից տուժած քաղաքների քաղաքապետերի հետ զրույցում, գրում է «Գազետա․ռու»-ն։
Մակարոնը նշել է, որ պետք է մտածել երիտասարդների շրջանում սոցիալական ցանցերի օգտագործման,  ինչպես նաև դրանց հնարավոր արգելքի մասինլ։ Նա ընդգծել է, որ իրավիճակի վատթարացման դեպքում անհրաժեշտ է սոցիալական ցանցերը կարգավորելու և նույնիսկ դրանք անջատելու հնարավորություն ունենալ: Միաժամանակ Մակրոնը հատուկ ուշադրություն է դարձրել այն հանգամանքին, որ այդ հարցի քննարկումը «թեժ» չի անցկացվում։
Ընդ որում, Մակրոնը հատուկ ուշադրություն է դարձրել այն փաստին, որ այս հարցի քննարկումը «թեժ պահին» չի իրականացվում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ֆրանսիայում վեցօրյա անկարգությունների ընթացքում ոստիկանությունը բերման է ենթարկել 3625 մարդու, այդ թվում՝ 1124 անչափահասի։ Մինչ օրս 380 ազատազրկման որոշում է կայացվել, և սա վերջնական թիվը չէ։
Ֆրանսիայում բողոքի ակցիաները սկսվել են դեռևս հունիսի 27-ի երեկոյան՝ Փարիզի արվարձանում ոստիկանների ձեռքով 17-ամյա դեռահասի զոհվելուց հետո: Դրանք վերաճել են ոստիկանության հետ բախումների, խանութների և առևտրի կենտրոնների ջարդերի, կողոպուտների։

Макрон заявил о возможности отключение соцсетей во время кризиса в стране
Президент Франции Эммануэль Макрон допустил возможность отключения социальных сетей в случае обострения кризиса в стране. Об этом он заявил в разговоре с мэрами пострадавших от массовых беспорядков городов, сообщает gazeta.ru.
Макрон отметил, что нужно подумать по поводу пользования социальных сетей среди молодежи, а также обсудить возможные запреты. Президент подчеркнул, что в случае ухудшения ситуации необходимо иметь возможность регулирования социальных сетей и даже их отключения. При этом Макрон обратил особое внимание на то, что обсуждение этого вопроса не проводится "сгоряча".
Ранее сообщалось, что за шесть дней беспорядков во Франции полиция задержала 3625 человек, среди них 1124 несовершеннолетних. К настоящему времени вынесено решение о 380 лишениях свободы, и это не окончательная цифра.
Акции протеста во Франции начались еще вечером 27 июня после гибели 17-летнего подростка от рук полицейских в пригороде Парижа. Они переросли в столкновения с полицией, погромы магазинов и торговых центров, грабежи.