Միրզիյոևը ձայների 87,05 %-ով վերընտրվել է Ուզբեկստանի նախագահ
Ուզբեկստանի գործող նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը հավաքել է ձայների 87,05 %-ը և հաղթում է արտահերթ նախագահական ընտրություններում: «ՌԻԱ Նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտարարել է ԿԸՀ ղեկավար Զայնիդդին Նիզամխոջաևը։
«Ուզբեկստանի Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Շավքաթ Միրզիյոևի օգտին քվեարկել է ընտրողների ընդհանուր թվի 87,05 %-ը»,-մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ընտրական հանձնաժողովի ղեկավարը։
Երկրորդ տեղում է Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության «Ադոլաթ» («Արդարություն») նախագահ, Գերագույն դատարանի նախագահի առաջին տեղակալ Ռոբախոն Մախմուդովան ձայների 4,43 %-ով, երրորդում՝ Ուզբեկստանի Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության նախագահ  Ուլուգբեկ Ինոյաթով 4,02 %-ով , չորրորդը՝ Էկոլոգիական կուսակցության առաջնորդ Աբդուշուքյուր Խամզաևն էր, ով ստացել է ձայների 3,74 %ը։
Ըստ ԿԸՀ-ի՝ վերջնական մասնակցությունը կազմել է 79,8 % կամ 15,6 մլն ընտրող։ 2021 թվականի նախագահական ընտրություններում Միրզիյոևը հաղթել է ձայների 80,31 %-ով, մասնակցությունը կազմել է 80,04 %։

Мирзиеев выиграл выборы президента Узбекистана
Действующий президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев набрал 87,05 процента голосов и побеждает на досрочных выборах главы государства, заявил глава ЦИК Зайниддин Низамходжаев, сообщает РИА Новости.
"За кандидата от Либерально-демократической партии Узбекистана Шавката Мирзиеева отдали свои голоса 87,05% от общего числа проголосовавших избирателей", — сказал руководитель избиркома на пресс-конференции.
На втором месте с 4,43 процента голосов — кандидат от социал-демократической партии "Адолат" ("Справедливость") первый зампред Верховного суда Робахон Махмудова, на третьем — председатель Народно-демократической партии Узбекистана (НДПУ) Улугбек Иноятов с 4,02 процента. Четвертым стал лидер Экологической партии Абдушукур Хамзаев, набравший 3,74 процента голосов избирателей.
По данным ЦИК, итоговая явка составила 79,8 процента, или 15,6 миллиона избирателей. На президентских выборах в 2021 году Мирзиеев победил, набрав 80,31 процента голосов при явке 80,04 процента.