Ֆրանկոֆոնիայի 9-րդ խաղեր. ըմբիշները 2 ոսկե, 2 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ են նվաճել
Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի 5 անդամներն էլ մեդալներ են նվաճել Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասայում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային 9-րդ խաղերում:
Խաղերի չեմպիոնի կոչմանն արժանացել և ոսկե մեդալներ են նվաճել Վրեժ Գևորգյանն (61 կգ) ու Գևորգ Մխեյանը (70 կգ): Հրաչյա Մարգարյանը (65 կգ) և Ռազմիկ Սիմոնյանը (79 կգ) դարձել են արծաթե, իսկ Առաքել Մովսեսյանը (57 կգ)՝ բրոնզե մեդալակիրներ:
Հայ ըմբիշներին պարգևատրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ, Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Կարեն Գիլոյանը:
Հիշեցնենք՝ ազատ ոճի ըմբշամարտ, ձյուդո, սեղանի թենիս և հեծանվային սպորտ մարզաձևերում Հայաստանը ներկայացնում է 19 մարզիկ:
Աթլետիկայի թիմի կազմում ընդգրկված են Լևոն Աղասյանը (եռացատկ), Գոռ Բեգլարյանը (հեռացատկ), Ռոման Ալեքսանյանը (800 մետր վազք), Դավիթ Սարգսյանը (200 և 400 մետր վազք), Յանա Սարգսյանը (հեռացատկ և եռացատկ), Էլլադա Ալավերդյանը (800 մետր վազք) և Մարիաննա Բաղյանը (100 և 200 մետր վազք)։
Ձյուդոյի երիտասարդական թիմի կազմում ընդգրկված են Աշիկ Անդրեյանը, Մեսրոպ Նիկոյանը և Գոռ Կարապետյանը: Նախապատրաստվելով Ֆրանկոֆոնիայի խաղերին՝ ձյուդոիստները հուլիսի 8-20-ն ուսումնամարզական հավաք են անցկացրել Ռուսաստանի Դաշնության Տուապսե քաղաքում՝ գլխավոր մարզիչ Հովհաննես Դավթյանի ղեկավարությամբ:
Երկուական մարզիկ էլ ընդգրկված է հեծանվային սպորտի և սեղանի թենիսի թիմերում: Մրցավայր են մեկնել հեծանվորդներ Խաչիկ Շարյանը և Վահե Վիրաբյանը, ինչպես նաև սեղանի թենիսի ներկայացուցիչներ Ավետ Վասիլյանը և Ռիմա Խլղաթյանը:
Նշենք՝ չորս տարին մեկ անցկացվող խաղերին մասնակցելու իրավունք ունեն Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 88 լիիրավ անդամ և դիտորդ պետությունների 18-35 տարեկան ֆրանսախոս երիտասարդները: Այս տարի մասնակցության հայտ է ներկայացրել 38 երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը (արդեն 4-րդ անգամ): Մասնակից երիտասարդները մրցելու են մշակույթի և սպորտի տարբեր ուղղություններով, լավագույններն արժանանալու են մրցանակների:
Հայաստանը 2009 թվականից ակտիվորեն մասնակցում է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերին: Մեր երկրի ներկայացվածությունը խաղերին նպաստում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ համագործակցության զարգացմանը և խթանում համատեղ նոր ծրագրերի իրականացումը:

IX Игры Франкофонии: армянские борцы завоевали 2 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую медали
На IX Международных играх Франкофонии, проходящих в столице Демократической Республики Конго Киншасе, все 5 членов сборной Армении по вольной борьбе завоевали медали.
Как передает ''Арменпресс'', Вреж Геворкян (61 кг) и Геворг Мхеян (70 кг) удостоились звания чемпионов игр и завоевали золотые медали. Грачья Маргарян (65 кг) и Размик Симонян (79 кг) завоевали серебро, а Аракел Мовсесян (57 кг) – бронзу.
Армянских борцов наградил заместитель министра ОНКС РА, глава армянской делегации Карен Гилоян.
Напомним: Армению на играх представляют 19 спортсменов по вольной борьбе, дзюдо, настольному теннису и велоспорту.
В сборной по легкой атлетике - Левон Агасян (тройной прыжок), Гор Бегларян (прыжки в длину), Роман Алексанян (бег на 800 метров), Давид Саркисян (бег на 200 и 400 метров), Яна Саркисян (прыжки в длину и тройной прыжок), Эллада Алавердян (800 метров) и Марианна Багян (100 и 200 метров).
В молодежной сборной по дзюдо – Ашик Андреян, Месроп Никоян и Гор Карапетян. В рамках подготовки к Играм Франкофонии дзюдоисты под руководством главного тренера Ованнеса Давтяна с 8 по 20 июля провели учебно-тренировочные сборы в Туапсе, Россия.
По 2  спортсмена в командах по велоспорту и настольному теннису. На соревнования отправились велосипедисты Хачик Шарьян и Ваге Вирабян, настольные теннисисты Авет Василян и Рима Хлгатян.
В Играх Франкофонии, проводимых раз в четыре года, могут участвовать франкоязычные молодые люди в возрасте от 18 до 35 лет из 88 из полноправных членов и государств-наблюдателей Международной организации Франкофонии. В этом году заявки на участие подали участники из 38 стран, в том числе и из Армении (уже 4-й раз).
Армения активно участвует в Играх Франкофонии с 2009 года. Представительство нашей страны на Играх способствует развитию сотрудничества с Международной организацией Франкофонии и реализации новых совместных проектов.