Արևմտյան երկրները փորձում են ազդել ԵԱՏՄ-ում ՌԴ–ի դաշնակիցների դիրքորոշումների վրա
Արևմտյան երկրները փորձում են ազդել ԵԱՏՄ-ում Ռուսաստանի դաշնակիցների դիրքորոշումների վրա, այդ թվում՝ սպառնալով երկրորդական պատժամիջոցներով, սակայն ԵԱՏՄ-ի ընդհանուր ջանքերի շնորհիվ դաշնակիցներին հաջողվում է դիմակայել ճնշմանը։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին վարչության տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը։
«Միջազգային հարաբերությունների ներկա փուլում որոշ երկրների համար սովորական է դարձել ճնշումների և շանտաժի միջոցով հասնել իրենց նպատակներին, նույնիսկ եթե այդ նպատակները չունեն լեգիտիմ հիմք: Ցավոք, այսօր ոչ բարեկամ պետությունները փորձում են ազդել ԵԱՏՄ մեր դաշնակիցների դիրքորոշման վրա, այդ թվում՝ երկրորդական պատժամիջոցների կիրառման սպառնալիքներով»,- ասել է Աղասանդյանը։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ Արևմուտքին «բոլորովին չի հետաքրքրում, որ նման միջոցառումները ԵԱՏՄ երկրների համար հանգեցնում են տարբեր մասշտաբների տնտեսական կորուստների և, ըստ էության, խաթարում են ԵԱՏՄ տնտեսությունների կայունությունն ու բարեկեցությունը»։
Միքայել Աղասանդյանի խոսքով՝ «միասնական ջանքերի շնորհիվ Միությանը հաջողվում է դիմակայել արտաքին աննախադեպ ճնշմանը»։
ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում լուրջ աշխատանք է կատարվել, համատեղ միջոցառումներ են ձեռնարկվել, որոնք ուղղված են միության անդամ երկրների տնտեսությունների կայունության բարձրացմանը, ԵԱՏՄ երկրների ձեռներեցներին և քաղաքացիներին աջակցություն ցուցաբերելուն՝ օգտագործելով գոյություն ունեցող մեխանիզմներն ու գործիքները։
- ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի պետբյուջե մուտքագրված մաքսատուրքերը նվազել են Նախարարը հայտնեց, որ ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի պետական բյուջե մուտքագրված մաքսատուրքերի մասով նվազում է արձանագրվել:

МИД РФ: Запад угрожает ЕАЭС санкциями, но сообща удается выдерживать давление
Страны Запада пытаются повлиять на позицию союзников России по ЕАЭС, в том числе угрожая вторичными санкциями, но благодаря общим усилиям ЕАЭС удается выдерживать давление. Об этом заявил РИА Новости директор первого департамента стран СНГ МИД России Микаэл Агасандян.
"На современном этапе международных отношений для некоторых стран стало нормой добиваться своих целей давлением и шантажом, даже если эти цели не имеют под собой легитимной основы. К сожалению, сегодня недружественными государствами предпринимаются попытки повлиять на позицию наших союзников по ЕАЭС, в том числе путем угроз применения вторичных санкций", - заявил Агасандян.
При этом, отметил он, на Западе "совершенно не заботятся о том, что такие меры приводят к различным по масштабу экономическим потерям для стран союза и по своей сути подрывают стабильность экономик и благополучие граждан ЕАЭС".
По словам Микаэла Агасандяна, "благодаря общим усилиям Союзу удается выдерживать беспрецедентное внешнее давление".
В рамках ЕАЭС проделана серьезная работа, предприняты совместные меры, которые направлены на повышение устойчивости экономик государств-членов Союза, оказание поддержки предпринимателям и гражданам стран ЕАЭС с использованием уже действующих механизмов и имеющихся инструментов.