Ճապոնիայի կառավարությունը հրաժարական է տվել
Ճապոնիայի կառավարությունն ամբողջ կազմով հրաժարական է տվել, վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան ընդունել է իր նախարարների խնդրագրերը, գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին՝ հղում անելով «Կիոդո» գործակալությանը։
Դրանից հետո վարչապետը կառավարության ձևավորման հարցերի շուրջ քննարկում կանցկացնի Կոմեյտո կուսակցության ղեկավար, իշխող կոալիցիայի Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության գործընկեր Նացուո Յամագուտիի հետ: Այնուհետև կձևավորվի նախարարների նոր կաբինետ, որը կհաստատի Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոն։
Նոր կաբինետում կփոխվեն 19 նախարարներից 13-ը, Նրանցից 11-ն առաջին անգամ կստանան նախարարական պորտֆելներ: Նոր կառավարությունում հինգ կին կլինի․ սա առավելագույն թիվն է Սինձո Աբեի երկրորդ կառավարության համեմատ։

Правительство Японии ушло в отставку
Правительство Японии в полном составе ушло в отставку, премьер-министр Фумио Кисида принял прошения своих министров. Как передает РИА Новости об этом сообщило агентство Киодо.
После этого премьер-министр проведет обсуждение с главой партии Комэйто — партнером Либерально-демократической партии по правящей коалиции Нацуо Ямагути по вопросам формирования кабинета. Затем сформируется новый кабинет министров, после чего он пройдет церемонию утверждения императором Японии Нарухито.
В новом кабинете сменятся 13 из 19 министров, 11 из них впервые получат министерские портфели. В новом правительстве окажутся пять женщин — это максимальное число наравне со вторым составом правительства Синдзо Абэ.