Թուրքիա. բանակը՝ ԵՄ-ին հասնելու միջոց
Թուրքիան ԵՄ-ին անդամակցելու պարագայում կարող է Եվրամիությանն ապահովել 60 հազարանոց բանակով, հայտարարել է ԵՄ-ի հարցերով Թուրքիայի նախարար Վոլքան Բոզքիրը: «Քանի որ ԵՄ-ն մինչ այժմ չի ստեղծել իր բանակը, այն հանդես է գալիս փափուկ ուժի դիրքերից: Առանց բանակի անհնար է գերուժ դառնալ: Եթե Թուրքիան դառնա Եվրամիության անդամ, կարող է ապահովել 60 հազարանոց բանակի ստեղծումը», - հայտարարել է Բոզքիրը Թուրքիայում Չեխիայի դեսպանի հետ հանդիպման ժամանակ: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով TRT հեռուստաընկերությանը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ գերմանական Welt am Sonntag թերթը հրապարակեց Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոն Յունկերի հարցազրույցը, ով հայտարարեց, որ ԵՄ-ն պետք է սեփական միասնական բանակը ստեղծի՝ որպես Եվրոպայի շահերի առաջխաղացման գործիք: Սակայն ԵՄ հարցերով Թուրքիայի նախարարի վերոնշյալ հայտարարությունն ամենևին էլ նորություն չէ: Դեռևս 2014 թվականի հոկտեմբերին Բեռլին կատարած իր այցի շրջանակներում Վոլքան Բոզքիրը հայտարարեց, որ «եթե Թուրքիան դառնա ԵՄ անդամ, Եվրամիությունը կարող է 60 հազարանոց բանակ ունենալ»: «Եվրամիությունն արդյունավետ ուժ չունի որևէ հարցի միջամտելիս, քանի որ չունի ռազմական ուժ», - հայտարարել էր թուրք նախարարը:
Թուրքիան ԵՄ-ին անդամակցելու հայտը ներկայացրել է 1987 թվականին: Անդամակցության շուրջ բանակցությունները սկսվել են 2005 թվականին: Այս ընթացքում կողմերը համաձայնեցրել են անհրաժեշտ 35 տեխնիկական գլուխներից 14: 17-ը դեռևս արգելափակված է, ևս 4-ի շուրջ բանակցություններ են ընթանում: Թուրքական կողմը պնդում է, որ «Թուրքիան համապատասխանում է ԵՄ չափանիշներին այն բոլոր առանցքային կետերով, որոնք ռազմավարական նշանակություն են ունենալու ԵՄ-ի ապագայի համար: Դրանք են ուժեղ տնտեսությունը, երիտասարդ և աշխատեսեր բնակչությունը, ռազմավարական կարևոր դիրքերը տարածաշրջանում էներգառեսուրսների մատակարարման երթուղիների վրա և, ի վերջո, զինված ուժերը»: Սակայն ԵՄ-ն Թուրքիայի առաջընթացի մասին իր ամենամյա զեկույցում նշում է, որ թուրքական կառավարությունը միջամտում է երկրի դատական համակարգին և տատատեսակ արգելքներ է կիրառում լրատվամիջոցների նկատմամբ:

Турция: армия - как средство на пути в ЕС?
В случае принятия в Евросоюз Турция могла бы обеспечить ЕС армией в 60 тысяч человек, заявил министр Турции по делам ЕС Волкан Бозкыр. "В связи с тем, что ЕС до сих пор не создал свою армию, он до сих пор позиционирует себя в качестве мягкой силы. Без армии невозможно стать суперсилой. В случае, если бы Турция стала членом ЕС, она могла бы обеспечить создание его армии численностью в 60 тысяч человек", - заявил Бозкыр в ходе встречи с послом Чехии в Турции Павлом Кафкой, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал TRT.
Напомним, что в воскресенье немецкая газета Welt am Sonntag опубликовала интервью главы Еврокомиссии Жан-Клода Юнкера, который заявил, что ЕС необходимо создать собственную единую армию - в качестве инструмента отстаивания интересов Европы. При этом заявление министра Турции по делам ЕС далеко не ново. Еще в октябре 2014 года Волкан Бозкыр во время своего визита в Берлин заявлял, что "если Турция станет членом ЕС, то Евросоюз сможет создать армию из 60000 солдат". "Евросоюз не имеет эффективности, когда вмешивается в тот или иной вопрос, поскольку у него нет своей военной структуры", - отметил турецкий министр.
Заявку на членство в ЕС Анкара подала в 1987 году. Переговоры о вступлении начались в 2005 году. С тех пор стороны согласовали 14 из 35 технических пунктов, которые должна выполнить Анкара, чтобы достичь необходимых для членства в ЕС стандартов. Остаются заблокированными еще 17 пунктов, а по четырем ведутся переговоры. Турецкая сторона утверждает, что "Турция соответствует критериям ЕС по ключевым моментам, которые будут иметь стратегическое влияние на будущее ЕС. По его словам, это сильная экономика, молодое и трудолюбивое население, стратегические позиции на маршрутах поставок энергоресурсов в регионе, где находятся 70% мировых ресурсов нефти и газа, и наконец, ее вооруженные силы". Однако ЕС в своем ежегодном докладе о прогрессе Турции отмечает, что турецкое правительство вмешивается в судебную систему страны и применяет запреты на разные СМИ.