Իրան-Թուրքմենստան․ բացառապես տնտեսական հիմքի վրա կառուցվող հարաբերություններ
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ավարտել է իր երկօրյա այցը Աշխաբադ։ Լրագրողների հետ զրույցում նա մատնանշել է Իրանի և Թուրքմենստանի միջև քաղաքական դիրքորոշումների սերտ բնույթը և բոլոր ոլորտներում հարաբերությունները զարգացնելու փոխադարձ հետաքրքրվածությունը, հայտնում է newsru.co.il-ը։ Ռոհանին հայտնել է, որ Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ բանակցությունների ընթացքում որոշում է կայացվել երկու երկրների կառավարությունների առջև նպատակ դնել, որ Իրանի և Թուրքմենստաի միջև առևտրաշրջանառության ծավալը, որն այժմ կազմում է 3,7 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, առաջիկա 10 տարիների ընթացքում հասցնել 60 միլիարդի, գրում է իրանական MEHR գործակալությունը։ Այցի շրջանակներում 17 համաձայնագիր և հուշագիր է ստորագրվել տարբեր ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ։ Որոշում է կայացվել կրկնապատկել երկու երկրների միջև ճանապարհային փոխադրումների ծավալը և եռապատկել երկաթուղային փոխադրումների ներկա ծավալը։ Իրանն ու Թուրքմենստանն ակտիվացնում են իրենց ջանքերը Հյուսիս-Հարավ միջանցքի կառուցման ուղղությամբ։
Ինչպես նշում է ռադիո «Ազատությունը», Իրանն ու Թուրքմենստանը 1000 կիլոմետրից ավել ձգվող ընդհանուր սահման ունեն։ Երկրները համագործակցում են տնտեսության, տրանսպորտի, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկայի ոլորտներում։ Նրանք իրենց հարաբերությունները կառուցում են 1991 թվականին Խորհրդային Միության անկումից և Թուրքմենստանի անկախության ձեռքբերումից ի վեր։ Trend գործակալության տվյալների համաձայն, Իրանը Թուրքմենստան է արտահանում սարքավորումներ, շինարարական նյութեր, սննդամթերք, գյուղատնտեսական ապրանքներ, էլեկտրատեխնիկա և կենցաղային տեխնիկա՝ միաժամանակ ներկրելով բնական գազ, էլեկտրաէներգիա, գործվածքներ և գյուղատնտեսական ապրանքներ։
Մասնագետները նշում են, որ երկկողմ հարաբերությունները կառուցվում են բացառապես տնտեսական նպատակահարմարության հիմքի վրա՝ գրեթե մի կողմ թողնելով քաղաքական տարաձայնությունները։ Ինչպես նշում է «Вестник Кавказа»-ն, այս երկրներին միավորում է ընդհանուր սահմանի առկայությունը, որի երկու կողմերում ապրում են ազգակից ժողովուրդներ, որոնց միջև դարավոր պատմական, քաղաքակրթական և կրոնական կապեր կան։ Իրանի և Թուրքմենստանի ընդհանուր խնդիրը հարևան Աֆղանստանում տիրող անկայությունն է։ Թուրքմենա-աֆղանական սահմանի վրա չեն դադարում զինված միջադեպերը, ինչը չի կարող չանհանգստացնել Թեհրանին և Աշխաբադին։

Иран-Туркменистан: экономика и политика
Президент Ирана Хасан Роухани завершил свой двухдневный государственный визит визит в Ашгабад. В беседе с корреспондентами он отметил близость политических позиций Ирана и Туркменистана и взаимную заинтересованность в развитии отношений во всех сферах, в первую очередь, в экономике, сообщает newsru.co.il. Роухани, цитируемый агентством MEHR, сообщил, что в ходе его переговоров с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым было решено поставить перед правительствами цель довести объем товарооборота между Ираном и Туркменистаном, составляющий в настоящее время 3,7 миллиардов долларов в год, до 60 миллиардов в течение 10 лет. Во время визита было подписано 17 соглашений и меморандумов о сотрудничестве в разных областях. Было решено удвоить объем автодорожных перевозок между обоими государствами и утроить объем железнодорожных перевозок. Иран и Туркменистан активизируют усилия по строительству Коридора между Севером и Югом - от иранского побережья Оманского моря до Туркменистана и Узбекистана.
Иран и Туркменистан имеют общую границу протяженностью более одной тысячи километров. Страны сотрудничают в секторах экономики, транспорта, развития инфраструктуры, энергетики и поддерживают хорошие взаимоотношения со времен распада Советского Союза в 1991 году и получения Туркменистаном независимости. Согласно данным Trend, Иран экспортирует в Туркменистан оборудование, строительные материалы, седаны, автобусы, продукты питания, продукцию сельского хозяйства и нефтехимии, электротехническую продукцию и бытовую технику. Иран импортирует из Туркменистана природный газ, электроэнергию, текстиль и сельскохозяйственную продукцию, сообщает Радио Азаттык.
Эксперты отмечают, что двусторонние отношения строятся исключительно на базе экономической целесообразности, почти игнорируя политические разногласия. Как отмечает "Вестник Кавказа", страны объединяют наличие протяженной общей границы, по обе стороны которой проживают родственные народы, многовековая историческая, конфессиональная и цивилизационная близость. Общая проблема для Ирана и Туркменистана – напряженность в соседнем Афганистане. На туркмено-афганской границе не прекращаются вооруженные инциденты, что не может не беспокоить Ашгабад и Тегеран.