Բրիտանիան որոշել է մտնել Ասիական բանկ
Ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը հայտարարել է, որ դա մի յուրահատուկ հնարավորություն է Բրիտանիայի և Ասիայի համար, որը նրանց թույլ կտա միասին աճել ու զարգանալ` գումարներ ներդնելով համատեղ ծրագրերում, հաղորդում է elvisti.com-ը:
2014թ.-ին հայտարարվել էր Ենթակառուցվածքային ներդրումների Ասիական բանկի ստեղծման մասին Չինաստանի ղեկավարությամբ: Հիմնադիրների թվում են նաև Ասիայի ևս 26 երկիր, որոնց մեջ է նաև Ղազախստանը: ԱՄՆ-ը և Ասիայում նրա դաշնակիցները` Ճապոնիան, Հարավային Կորեան և Ավստրալինա սառնությամբ են վերաբերվել Բրիտանիայի որոշմանը` համարելով Ասիական բանկը արևմտյան ֆինանսական համակարգի մրցակից, հաղորդում է ВВС-ն.

Британия решила вступить в Азиатский банк
Министр финансов Джордж Осборн заявил, что это уникальная возможность для Британии и Азии, которая позволит им вместе расти и развиваться, вкладывая деньги в совместные проекты, передает elvisti.com.
В 2014г. было объявлено о создании Азиатского банка инфраструктурных инвестиций под руководством Китая. Среди учредителей - ещё 26 стран Азии, в том числе и Казахстан. США и их союзники в Азии - Япония, Южная Корея и Австралия с холодностью отнеслись к решению Британии, считая Азиатский банк соперником западной финансовой системы, сообщает ВВС.