Բրիտանիան որոշել է մտնել Ասիական բանկ
Ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը հայտարարել է, որ դա մի յուրահատուկ հնարավորություն է Բրիտանիայի և Ասիայի համար, որը նրանց թույլ կտա միասին աճել ու զարգանալ` գումարներ ներդնելով համատեղ ծրագրերում, հաղորդում է elvisti.com-ը:
2014թ.-ին հայտարարվել էր Ենթակառուցվածքային ներդրումների Ասիական բանկի ստեղծման մասին Չինաստանի ղեկավարությամբ: Հիմնադիրների թվում են նաև Ասիայի ևս 26 երկիր, որոնց մեջ է նաև Ղազախստանը: ԱՄՆ-ը և Ասիայում նրա դաշնակիցները` Ճապոնիան, Հարավային Կորեան և Ավստրալինա սառնությամբ են վերաբերվել Բրիտանիայի որոշմանը` համարելով Ասիական բանկը արևմտյան ֆինանսական համակարգի մրցակից, հաղորդում է ВВС-ն.

Britain decided to join Asian Bank
Finance Minister George Osborne said, that “joining Asian Infrastructural Investment Bank (AIIB) at the founding stage will create an unrivalled opportunity for the UK and Asia to invest and grow together", informs rt.com.
About the establishment of Asian Infrastructural Investment Bank AIIB was proposed by China in 2014. Among the founding members are 26 Asian countries, including Kazakhstan. Britain’s decision was given the cold shoulder by the USA and its Asian allies – Japan, South Korea and Australia, which sees the AIIB as rival to the Western financial system.