Արգենտինայի ջունգլիներում նացիստների գաղտնի թաքստոց է հայտնաբերվել
Հնագետները Արգենտինայի հեռավոր ջունգլիներում ապաստանի մնացորդներ են հայտնաբերել, որոնք, ըստ ամենայնի, կառուցված են եղել նացիստների կողմից: Այս մասին գրում է The Guardian-ը:
Հայտնաբերված շինություններում մասնագետները 1938-1941թթ. ձուլված 5 գերմանական մետաղադրամ և «Պատրաստված է Գերմանիայում» գրառումով ճենապակե ափսե են գտել, ինչն էլ հաստատել է նրանց ենթադրությունները:
«Հավանաբար, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի թեժ ժամանակաշրջանում նացիստները իրենց գլխավոր ղեկավարների համար թաքստոցների կառուցման գաղտնի պլան են մշակել՝ անապատներում, լեռներում, ժայռերում կամ ջունգլիներում»,- նշել է հնագետների խմբի ղեկավար Դանիել Շավելզոնը։

В джунглях Аргентины найдено тайное убежище нацистов
Аргентинские археологи обнаружили в отдаленном районе джунглей фрагменты убежища, которое, по всей вероятности, было возведено нацистами в случае поражения во Второй мировой войне. Об этом пишет The Guardian.
На территории здания ученые обнаружили пять монет 1938-1941 годов выпуска. Кроме того, в одном из зданий был найден фрагмент фарфоровой тарелки с надписью "Сделано в Германии". Эти находки подтверждают предположения исследователей, что эти полуразрушенные здания принадлежали нацистам, которые планировали там укрыться.
"Вероятно, в разгар Второй мировой войны нацисты разрабатывали секретный проект по постройке укрытий для высших руководителей в случае поражения в недоступных участках - в пустыне, в горах, на скалах или в джунглях", - отметил руководитель группы археологов Даниэль Шавелзон.