Հնդկաստանը և Չինաստանը վերսկսել են երկխոսությունը
Չինաստանը և Հնդկաստանը պայմանավորվել են շարունակել վիճելի տարածքների շուրջ խորհրդակցությունները՝ հաշվի առնելով հակամարտության մեջ ներգրավված կողմերից յուրաքանչյուրի շահերը։ Այս մասին տեղեկացնում է Reuters գործակալությունը։
Մոդիի` վարչապետ դառնալուց հետո Հնդկաստանի և Չինաստանի միջև առաջին անգամ Նյու Դելիում  տեղի են ունեցել բանակցություններ սահմանային խնդիրների շուրջ։ Բանակցային գործընթացի ակտիվացումը պայմանավորված է  այս տարվա մայիսին Մոդիի՝  Չինաստան կատարելիք այցով։
Այժմ Չինաստանը Հնդկաստանից բաժանում է  «Մակմահոնի գիծ» պայմանական անվանումը ստացած սահմանը։ Նշենք, որ Հնդկաստանը ճանաչել է այն, իսկ Չինաստանը՝ ոչ։ Սահմանային վեճերը 1962թ․ հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին երկու տերությունների միջև սահմանային պատերազմի առիթ են դարձել։ Տեսականորեն այդ պատերազմում հաղթել է Չինաստանը, սակայն վերջինս միակողմանիորեն դադարեցրել է ռազմական գործողություններն այն բանից հետո, երբ Խորհրդային Միությունը հայտարարել է իր չեզոքության մասին, իսկ ԱՄՆ-ը սկսել է զենք մատակարարել Հնդկաստան։
45 տարվա ընթացքում կողմերը բազմիցս փորձել են պայմանավորվածություններ ձեռք բերել վիճելի տարածքների շուրջ։ Մասնավորապես 1993թ․ և 1996թ․ Չինաստանը և Հնդկաստանը ստորագրել են համաձայնագրեր, որոնք, սակայն, որևէ արդյունք չեն տվել։ Շարունակում է վիճելի մնալ սահմանային երկու հատվածների՝  Քաշիմիրի հյուսիսարևելյան հատվածի և Արունաչալ-Պրադեշ նահանգի հյուսիսային հատվածի պատկանելության հարցը։

Китай и Индия: мир на спорных участках границы
Китай и Индия договорились поддерживать мир вдоль общей границы в Гималаях, сообщает lenta.ru. В Нью-Дели прошли переговоры двух государств о пограничной проблеме, их итоги закреплены в официальном заявлении МИД КНР.
Стороны договорились продолжить консультации по спорным территориям, но на мирной основе, учитывая интересы каждого из вовлеченных в конфликт государств, а также в интересах "глобального мира и развития".
Для Нарендры Моди это первые переговоры по пограничной проблеме после его назначения премьер-министром Индии. Переговоры активизировались в связи с подготовкой визита Моди в Китай в мае этого года.
Сейчас две самые населенные страны мира разделяет условная линия, получившая название ''линия Макмагона''. Индия призналa существующую границу, а Китай - нет, о чем было сообщено в официальной дипломатической ноте КНР в 1959 году.
Территориальный спор послужил поводом к приграничной войне двух государств в сентябре-ноябре 1962 года. Формально в конфликте победил Китай, но КНР в одностороннем порядке прекратила боевые действия после объявления о нейтралитете СССР и начале американских поставок оружия в Индию.
За 45 лет неоднократно предпринимались попытки договориться о пограничной проблеме. В частности, два Китайско-индийских соглашения - от 1993 года и 1996 года - были безрезультатными. Спорными остаются два участка приграничной территории. Один в северо-восточной части Кашмира, второй - на севере штата Аруначал-Прадеш. Площадь второго спорного участка превышает 82 тысячи квадратных километров.