Ջեքի Ղազարյանը. հայկական «Գերնիկա»՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի
Չիկագոյում բնակվող հայազգի նկարչուհի Ջեքի Ղազարյանը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ ստեղծել է մի կտավ, որով ցանկանում է հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, գրում է Reuters-ը։
Ղազարյանի՝ «Հայաստան» խորագրով կտավն առաջին անգամ կցուցադրվի Չիկագոյի ժամանակակից արվեստի թանգարանում ապրիլի 17-ից մայիսի 29-ը։ Նկարչուհին այս կտավը ստեղծել է այսպես կոչված  «Նախագիծ 2015»-ի շրջանակում, այն նպատակ ունի բարձրացնելու Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկվածությունը։
Կտավում պատկերված է կիսաաբստրակտ լանդշաֆտ՝ ծածկված հին հայկական քարտեզների ու ճարտարապետական կոթողների պատկերներով ու տեսարաններով։ Դրանց միավորում են ժանյակները, որոնցից գործել է նաև Ղազարյանի տատիկը։
Իր աշխատանքում նկարչուհին ոգեշնչվել է Պաբլո Պիկասոյի «Գերնիկա» կոչվող կտավի օրինակով, որը ներկայացնում է իսպանական գյուղի ռմբակոծությունները Իսպանիայում քաղաքացիական պատերազմի տարիներին։ Ղազարյանի կտավն ունի նույն չափսերը, ինչը որ Պիկասոյի նկարը՝ 3.5x8 մետր։

Джеки Казарян: армянская ''Герника'' в память о Геноциде армян
Желая, чтобы больше людей узнали об этой трагедии и армянской культуре, чикагская художница Джеки Казарян решила создать масштабную картину в рамках ''Проекта 1915'', пишет Reuters.
Картина, которую Казарян назвала "Армения", будет впервые выставлена в чикагской галерее современного искусства Mana Contemporary с 17 апреля по 29 мая.
На картине изображен полуабстрактный ландшафт, усеянный картинами и текстами из древних армянских карт и церковной архитектуры. Их объединяют кружева, созданные еще бабушкой Казарян – уроженкой Армении, – и фрагменты иллюстрированных рукописей.
В своей работе Казарян, у которой есть армянские корни, основывалась на эпическом полотне Пабло Пикассо ''Герника'', изображающем ужасы бомбардировки испанской деревни во время гражданской войны в Испании. Картина Казарян имеет те же размеры, что и ''Герника'' – 3,5 на 8 метров.