Իրանն այլևս Էրդողանի «երկրորդ տունը» չէ՞
Եմենի ճգնաժամն առիթ հանդիսացավ մերձավորարևելյան մի շարք երկրների, այդ թվում տարածաշրջանային մրցակիցներ Իրանի և Թուրքիայի  միջև տարաձայնությունների սրման համար: Իրանի ԱԳՆ-ն կանչել է Թուրքիայի գործերի հավատարմատարին և բացատրություն է պահանջել  Եմենի ճգնաժամում Իրանի դերակատարման վերաբերյալ Էրդողանի հայտարարությունների կապակցությամբ: Ինչպես հայտնում է France Presse-ը, Թուրքիայի գործերի հավատարմատարը դեսպանի բացակայության պայմաններում հրավիրվել է պատասխանելու «Էրդողանի անպատշաճ և անսովոր մեկնաբանությունների հետ կապված Իրանի առարկություններին»: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարզիե Աֆհամը: «Մենք հստակ և գոհացուցիչ պատասխան ենք պահանջել», - նշել է իրանական արտաքին գերատեսչության ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն «անընդունելի» էր անվանել տարածաշրջանում գերիշխելու` Իրանի ձգտումը: Նա կոչ է արել Իրանին դադարեցնել շիական խոուսի շարժմանը տրամադրվող աջակցությունը՝ ընդգծելով, որ «Իրանը պետք է փոխի իր դիրքորոշումը և դուրս բերի իր ուժերը Եմենից, Սիրիայից և Իրաքից՝ հարգելով նրանց տարածքային ամբողջականությունը», հայտնում է РИА Новости-ն:
Չնայած այս հայտարարություններին՝ ավելի ուշ Էրդողանը հայտարարել է, որ ապրիլի 7-ին նախատեսված իր այցն Իրան, միևնույն է, կայանալու է: Իրանցի մի շարք պաշտոնական անձինք կոչ են արել Իրանի կառավարությանը չեղյալ հայտարարել Էրդողանի այցը: Ինչպես հայտնում է Today’s Zaman-ը, Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մուհամեդ Ջավադ Զարիֆը հրապարակայնորեն հերքել է Էրդողանի մեղադրանքները՝ նրան մեղադրելով տարածաշրջանին վնասող քաղաքականություն իրականացնելու մեջ: Միաժամանակ նրա տեղակալը նշել է, որ Էրդողանի այցի հետ կապված փոփոխություններ չեն ակնկալվում:
Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Ֆարուկ Լոգոգլուն թուրքական գործակալության հետ զրույցում մատնանշել է տարածաշրջանային հակամարտությունների համապատկերի վրա Իրանի և Թուրքիայի միջև առողջ հարաբերությունների պահպանման կարևորությունը: Նա հայտարարել է, որ Իրանի հասցեին Էրդողանի քննադատությունները որևէ կերպ չեն կարող նպաստել Եմենում իրավիճակի բարելավմանը: «Թուրքիան աջակցում է հակամարտության կողմերից մեկին և դրանով նպաստում է Եմենում անջատողականության խորացմանը: Սա հակասում է Թուրքիայի, Իրանի և ողջ տարածաշրջանի շահերին», - հայտարարել է թուրքական ընդդիմադիր կուսակցության պատգամավորը:
Իրանի հասցեին Թուրքիայի նախագահի քննադատությունն անսպասելի էր շատերի համար թուրք-իրանական հարաբերությունների ջերմացման ֆոնին. ընդամենը 2014 թվականին Թեհրան կատարած այցի ժամանակ Էրդողանը հայտարարեց, թե Իրանն իր համար «երկրորդ տունն է»:

Иран не является "вторым домом" для Эрдогана
Кризис в Йемене стал новым поводом для обострения противоречий между региональными соперниками – Ираном и Турцией. МИД Ирана вызвал поверенного в делах Турции для объяснений высказываний президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана о роли исламской республики в йеменском кризисе, передает агентство Франс-Пресс. Поверенный в делах Турции был "приглашен" в отсутствии посла, чтобы ответить на "возражения и сожаление исламской республики в связи с неуместными и необычными комментариями Эрдогана", заявила официальный представитель внешнеполитического ведомства страны Марзие Афхам. "Мы потребовали четкого и убедительного ответа", - цитирует ее агентство Франс-Пресс.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал нетерпимым стремление Ирана доминировать в регионе. Президент Турции отметил, что конфликт в Йемене стал "сектантским" и призвал Иран прекратить поддержку шиитских повстанцев-хоуситов. Эрдоган тогда отметил, что "Иран должен изменить свою точку зрения, он должен вывести все свои силы, которые он имеет в Йемене, а также в Сирии и Ираке, и уважать их территориальную целостность", передает РИА Новости.
Несмотря на эти заявления, Эрдоган позднее заявил,  что его визит, намеченный на 7 апреля в Иран, состоится, хотя некоторые иранские официальные лица и законодатели призвали правительство Ирана отменить визит Эрдогана в Тегеран. Как сообщает Doday’s Zaman, министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф публично отверг обвинения Эрдогана, обвинив его в проведении политики, наносящей ущерб региону. Но заместитель министра иностранных дел Ирана Хасан Гашгави, например, заявил, что никаких изменений в визите Эрдогана не ожидается.
Депутат главной оппозиционной Народно-республиканской партии (НРП) Фарук Логоглу в беседе с турецким агентством отметил важность сохранения здоровых турецко-иранских отношений в период кризиса в Сирии, Йемене и Ираке. Фарук Логоглу заявил, что нападки Эрдогана на Иран не имеют никакого потенциала для улучшения ситуации в Йемене. "Турция поддерживает одну из сторон конфликта и способствует сектантской поляризации в Йемене, нанося вред своим отношениям с Ираном. Это противоречит интересам Турции, Ирана и всего региона", - заявил депутат главной турецкой оппозиционной партии.
Критика турецкого президента в отношении Ирана стала неожиданностью для многих, так как во время своего визита в Тегеран в 2014 году, который был направлен на укрепление двусторонних отношений, Эрдоган заявил, что Иран является его "вторым домом".