Պուտինը ելույթ կունենա ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի բացմանը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարող է ելույթ ունենալ Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ հոբելյանական նիստի բացմանը, որը տեղի կունենա այս տարվա սեպտեմբերին, գրում է «Коммерсантъ» թերթը:
Թերթի զրուցակիցները, այնուամենայնիվ, նշել են, որ չնայած այց նախատեսվում է, այդ հարցի շուրջ վերջնական հստակություն կլինի միայն օգոստոսի սկզբին: «Ամեն ինչ կախված կլինի միջազգային իրավիճակից»,- ասել է թերթի աղբյուրներից մեկը:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հաստատել է թերթին, որ այցի հնարավորությունն ուսումնասիրվում է։
Նշենք, որ այդ նիստի ժամանակ քննարկվելու է Անվտանգության խորհրդի 5 մշտական անդամների կողմից վետոյի իրավունքի կիրառման սահմանափակման հարցը։

Путин намерен выступить на Генассамблее ООН
Президент РФ Владимир Путин может выступить на открытии 70-й юбилейной сессии Генеральной ассамблеи ООН в сентябре этого года в Нью-Йорке.
"Окончательное решение пока не принято, - заявил он. - Посещение сессии Генассамблеи - один из рассматриваемых вариантов, и в этом смысле не так важно, юбилейная она или нет",- сообщил пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков газете ''Коммерсанть''.
Одной из главных тем предстоящей сессии станет обсуждение предложения некоторых стран Запада ограничить право вето постоянных членов СБ ООН.
Ожидается, что в этом году в открытии сессии Генассамблеи примет участие большинство мировых лидеров. Кроме того, уже известно, что в Нью-Йорк впервые за 20 лет поедет папа римский. Его выступление намечено на 25 сентября.