Թուրքիայում ընդդիմությունը մեղադրում է Էրդողանին նախագահի պատիվը գետնով տալու մեջ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, ովքեր հանդես են գալիս երկրում նախագահական համակարգի հաստատման օգտին, հերթական քայլն են կատարել այս ուղղությամբ: Դավութօղլուն հաստատել է իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության նախընտրական ծրագիրը, որտեղ նախագահական համակարգի հաստատումը կուսակցության առաջնահերթությունների շարքում է ընդգրկված: Այս ծրագիրն արդեն արժանացել է Էրդողանի հավանությանը, գրում է Hurriyet Daily News-ը: «Վարչապետը շատ մանրամասնորեն շարադրել է իր տեսակետը նախագահական համակարգի հետ կապված: Ես այն կարդացել եմ և նույնպես արտահայտել իմ կարծիքը», - ասել է Էրդողանը:
Սա լուրջ դժգոհություն է առաջացրել թուրքական ընդդիմության շրջանում: Թուրք ընդդիմադիր գործիչները պնդում են, որ Էրդողանը գործում է որպես իշխող կուսակցության, այլ ոչ թե Թուրքիայի նախագահ: «Եթե Էրդողանը բացահայտ գործում է որպես քաղաքական կուսակցության կողմնակից, ապա նրան պետք է հարցնել, թե ինչ է նա հասկանում պատիվ ասելով: Ի՞նչ եք դուք հասկանում անկողմնակալության երդում ասելով», - ասել է գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության ղեկավար Քեմալ Քըլըչդարօղլուն:
«Մի՞թե պատիվն այդքան էժանագին գաղափար է», - ասել է Քեմալ Քըլըչդարօղլուն: Ինչպես հայտնում է Today’s Zaman-ը, Էրդողանը չի կարողացել պահել իր երդումը և մի շարք հավաքների ժամանակ կոչ է արել մարդկանց քվեարկել իշխող կուսակցության օգտին, մինչդեռ Սահմանադրությամբ, որտեղ ընդգծվում է նախագահի անկողմնակալությունը, նախագահը պարտավոր է ընտրվելուց հետո դադարեցնել իր կապերն իր քաղաքական կուսակցության հետ:
Նա նաև քննադատել է Էրդողանին և Դավութօղլուին նախագահական համակարգին անցնելը գերակայություն համարելու համար՝ նշելով, որ իրականում երկրի առջև բազմաթիվ այլ խնդիրներ կան ծառացած, ինչպիսիք են գործազրկությունն ու աղքատությունը:
Նշենք, որ Էրդողանը նախագահական համակարգի գլխավոր ջատագովն է: «Թուրքիայում կառավարման ներկա համակարգն անարդարություն է, որն իրականացվում է մեր ժողովրդի դեմ: Նոր Թուրքիան զարգանալու է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և գործարարների հետ: Ես խնդրում եմ ձեզ ցանկացած հնարավորության դեպքում խոսել Նոր Թուրքիայի և նախագահական համակարգի մասին: Թուրքիան պետք է համակցված ընկերության նման կառավարվի: Այլապես, ձեր ձեռքերին ձեռանշղթաներ կլինեն, և դուք չեք կարող առաջ շարժվել», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է Today’s Zaman-ը: «Եթե դուք մեզ 400 պատգամավորներ տաք, նոր Սահմանադրություն կմշակվի, և նախագահական համակարգ կլինի», - հայտարարել է Էրդողանը:
Նա նաև նշել է, որ Թուրքիայի ՀՆԱ-ն ներկայիս 11 հազար ԱՄՆ դոլարից 2023 թվականին կհասնի 25 հազար դոլարի, եթե երկիրը անցնի նախագահական համակարգի: Սակայն թուրքական ընդդիմությունը պնդում է, որ նախագահական համակարգ ունենալու այս ցանկության հիմքում ընկած են Էրդողանի ավտորիտար նկրտումները:

Турецкая оппозиция: Эрдоган опозорил честь президента страны
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и премьер-министр Ахмет Давутоглу, которые выступают за переход на президентскую систему правления, продолжают предпринимать шаги в этом направлении. Давутоглу подтвердил предвыборную программу правящей Партии справедливости и развития, где установление президентской системы включено в список приоритетов партии. Эта программа уже получила одобрение Эрдогана, сообщает Hurriyet Daily News. "Премьер-министр очень детально озложил свое представление о президентской системе. Я прочел его и тоже высказал свое мнение", - заявил Эрдоган.
Это заявление вызвало критику со стороны турецкой оппозиции, которая утверждает, что Эрдоган действует не как президент страны, а как президент правящей партии. "Если Эрдоган открыто действует в пользу политической партии, то его надо спросить, что он подразумевает под честью президента. Что вы подразумеваете, когда говорите клятва беспристрастности?", - сказал лидер основной оппозиционной Республиканско-Народной партии Кемаль Кылычдароглу.
"Неужели идея чести настолько дешевая?" - сказал оппозиционный лидер, слова которого цитирует Today’s Zaman. Эрдоган во время некоторых встреч призвал людей поддержать правящую "Партию справедливости и развития" на предстоящих парламентских выборах, несмотря на тот факт, что согласно Конституции, после избрания президент обязан порвать свои связи со своей политической партией.
Он также подверг критике Эрдогана за то, что тот считает приоритетом переход на президентскую систему правления, хотя существует много других проблем, стоящих перед страной - такие как безработица и бедность.
Отметим, что Эрдоган - главный сторонник президентской системы. "Действующая система управления Турции является несправедливостью, которая реализуется против нашего народа. Турция должна управляться как объединенная компания", - слова Эрдогана цитирует Today’s Zaman. Эрдоган призвал своих сторонников выбрать 400 законодателей, которые проголосуют за новую Конституцию, которая, в свою очередь, проложит дорогу к президентской системе управления. "Если вы дадите нам 400 депутатов, у нас будет новая Конституция и президентская система", - заявил Эрдоган.
Он также отметил, что ВВП Турции с нынешних $11 000 вырастет до $25 000 в 2023 году, если страна перейдет к президентской системе. Он утверждает, что темп развития страны замедлился из-за нынешней системы. "Новая Турция нуждается в новой Конституции и в новой президентской системе", - слова Эрдогана цитирует Hurriyet Daily News.