Լուկաշենկո. ԵԱՏՄ-ում միասնական արժույթ ներդնելու հարցն այսօրվա հարց չէ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կարծում է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունում միասնական արժույթ ներդնելու հարցն այսօրվա հարց չէ։
«Այդ հարցն օրակարգում պետք է վերջինը լինի, այլ ոչ առաջինը»,- հայտարարել է Լուկաշենկոն Bloomberg-ին տված հարցազրույցի ժամանակ։
Լուկաշենկոյի կարծիքով՝ ԵՏՄ-ում գոյություն ունեն այլ խնդիրներ և մարտահրավերներ, որոնք անհրաժեշտ է արագ լուծել:
2015թ․ մարտի 10-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմի Պուտինը Ռուսաստանի կենտրոնական բանկին և կառավարությանը հանձնարարել է մինչև սեպտեմբերի մեկը լուծել Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում արտարժութային ինտեգրման և ապագայում արտարժութային միություն ստեղծելու հնարավորությունը։
Միսանական արժույթի անցնելու հարցը Պուտինը բարձրացրել է նաև մարտի 20-ին Աստանայում կայացած ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարների նիստի ժամանակ։
Նշվում է, որ ազգային արժույթների ցանկացած տատանում մեկ միասնական տնտեսական տարածքում ավելացնում է ճգնաժամային ռիսկերը, և արժութային միության ստեղծման առավել ինտեսիվ փուլի անցման վերաբերյալ որոշումը ընդունվել է ֆինանսա-տնտեսական սպառնալիքներին ավելի լավ արձագանքելու և ԵԱՏՄ միասնական շուկայի պաշտպանության նպատակով։
Սակայն, հարկ է նշել, որ միասնական արժույթ ստեղծելու մասին որոշումն ոչ միանշանակ գնահատականի արժանացավ։ Այսպես, Լուկաշենկոն դեռ հունվարի վերջին հայտարարել էր, որ իր նախագահության օրոք միասնական արժույթի կիրառումը բացառվում է։
ԵՏՄ մակրոտնտեսության և ինտեգրման նախարար Տատյանա Վալովայան իր հերթին հորդորում է չշտապել Եվրասիական տնտեսական միության երկրների ընդհանուր արժութային միություն ստեղծելու հարցում։ «Նախ և առաջ մենք պետք է ունենանք միասնական շուկա, որպեսզի խոսենք միասնական արժույթի անցնելու հնարավորության մասին»,- ասել է Վալովայան։
Հայ փորձագետները ևս քննադատաբար են մոտեցել միասնական արժույթի անցնելու գաղափարին։ Նրանց կարծիքով միասնական արժույթի ստեղծումը պետք նայել ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև քաղաքական տեսանկյունից։ Արժութային միության գաղափարի ընդդիմախոսների կարծիքով այն սպառնում է անդամ երկրների անկախությանը։
Ավելացնենք նաև, որ 2014թ․ ստորագրված Եվրասիական կենտրոնական բանկ ստեղծելու մասին համաձայնագրում նշվում էր, որ միասնական արժույթի անցում պետք է տեղի ունենա 2025թ․, այլ ոչ 2016թ․, ինչպես նախատեսվում է ներկայումս։
Ինչ վերաբերում է նոր արժույթի անվանմանը, ապա քննարկվում է երկու տարբերակ։ Առաջինն ալտինն է, որ եղել է Ոսկե Հորդայի դրամական միավորը, իսկ երկրորդը՝ եվրազը՝ եվրոյի համանմանությամբ։

Лукашенко: единая валюта - последний пункт интеграции
Введение единой валюты в Евразийском экономическом союзе не является вопросом сегодняшнего дня. Об этом заявил президент Беларуси Александр Лукашенко в интервью Bloomberg.
Лукашенко считает, что “это последний акт, который может быть в нашем союзе”. “Столько еще проблем и вызовов Евразийскому экономическому союзу, что еще доживем ли мы до этой единой валюты”, – добавил он.
Как известно, 10 марта 2015 года президент РФ В. Путин дал соответствующее поручение правительству и Банку России во взаимодействии с центральными банками государств-членов ЕАЭС определить дальнейшие направления интеграции в валютной и финансовой сферах в рамках союза с проработкой целесообразности и возможности создания в перспективе валютного союза.
Путин поднял вопрос единой валюты еще раз 20 марта на заседании глав ЕАЭС.
Стоит отметить, что документы по формированию Евразийского Центрального Банка с переходом к единой валюте к 2025 году были подписаны в Казахстане в 2014 году. А по предварительным данным, единая евразийская валюта должна появиться уже к 2016 году.
Отмечается, что решение о переходе к более активной фазе создания валютного союза было принято для лучшего реагирования на финансово-экономические угрозы и защиты совместного рынка ЕАЭС. Ведь любое колебание национальных валют стран-членов Евразийского союза вызывает перекос в торговле, а в едином замкнутом пространстве, где перемещаются товары, услуги, капиталы, рабочая сила, наличие разных валют обостряют риски.
Что касается названия новой валюты, то обсуждается два названия - "алтын", происхождение которого корнями уходит в Золотую Орду, или "евраз" типа евро.
Однако не все одобряют решение о создании валютного союза. Так, президент Беларуси Александр Лукашенко в конце января заявил, что единая валюта Евразийского экономического союза не будет введена при его президентстве. В свою очередь министр по интеграции и макроэкономике ЕАЭС Татьяна Валовая призывает не спешить с созданием валютного союза стран Евразийского экономического союза.
''Сначала нам нужно иметь единый рынок, а затем говорить о возможности единой валюты. Но координировать денежную политику - необходимо", - заявила Валовая, выступая на круглом столе по вопросу развития ЕАЭС в Вашингтоне.
Армянские эксперты также критически оценили перспективы создания валютного союза в рамках ЕАЭС. По их мнению, вопрос создания валютного союза необходимо рассматривать в политической, а не в экономической плоскости. Считается, что создание валютного союза поставит под угрозу независимость стран-членов союза.