Hurriyet․ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդական Է․ Մահչուփյանին ազատել են պաշտոնից
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանը հեռացվել է պաշտոնից։ Այս մասին հայտնում է թուրքական Hurriyet-ը՝  որպես Էթյեն Մահչուփյանի հեռացման պատճառ նշվելով նրա կենսաթոշակային տարիքը։
Թերթը գրում է, թե Մահչուփյանին հեռացրել էին դեռեւս մարտի 9-ին, այսինքն՝ երբ Մահչուփյանը 1915-ին տեղի ունեցածը ցեղասպանություն էր կոչել, արդեն Դավութօղլուի խորհրդական չի եղել։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի վարչապետի հայազգի խորհրդականը Հռոմի պապի՝ մատուցած պատարագից հետո հայտարարել էր, որ սխալ կլիներ Աֆրիայում եւ Բոսնիայում տեղի ունեցածը անվանել ցեղասպանություն, իսկ հայերի հետ տեղի ունեցածը՝ ոչ։ Մահչուփյանը կարծիք էր հայտնել, որ զարմանալին այն չէ, որ Հռոմի Պապը հիմա է ասում ցեղասպանություն, այլ զարմանալին այն է, որ ինչպես է այսքան տարի չի ասել։
Հիշեցնենք, որ Մահչուփյանը Դավութօղլուի խորհրդականի պաշտոնում նշանակվել էր ընդամենը ամիսներ առաջ՝ 2014 թվականի հոկտեմբերին:

Hyurriet: Этьен Махчупян отстранен от должности
Советник премьер-министра Турции  Этьен Махчупян отстранен от должности. Причина увольнения, как сообщает газета Hurriyet,  пенсионный возраст Махчупяна.
Более того, Hurriyet утверждает, что Махчупян был отстранен еще 9 марта, то есть, на тот момент, когда Махчупян сделал заявление о том, что события 1915 года – это Геноцид, он уже не был советником Давутоглу.
Напомним, что комментируя заявление Папы Римского Франциска, назвавшего массовую резню армян первым Геноцидом 20 века, он отметил, что "Ватикан облегчил 100-летнюю психологическую ношу"
Как отмечает Hyurriet, слова Махчупяна противоречат позиции его начальства в лице президента Эрдогана и премьер-министра Ахмета Давтуоглу, которые жестко раскритиковали Папу, обвинив его в том, что он "переметнулся на сторону зла".