Մահչուփյանն առաջարկում է չքաղաքականացնել Ցեղասպանությունը
Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանն,  այդ պաշտոնում իր նշանակվելուց ի վեր, երբևէ աչքի չի ընկել հայանպաստ դիրքորոշմամբ: Հակառակը` հրապարակային բոլոր ելույթներում նա մշտապես հավաստիացրել է, որ վարչապետի խորհրդականի պաշտոնում առաջնորդվելու է բացառապես Թուրքիայի շահերով, ինչը թերևս առավել քան հասկանալի է: Երեկ, սակայն, պաշտոնյան հանդես է եկել այս կոնտեքստում առաջին հայացքից  փոքր-ինչ տարօրինակ հայտարարությամբ.  մասնավորապես  անդրադառնալով Հռոմի պապի հայտարարությանը` Մահչուփյանը նշել է, «որ երբ Բոսնիայում և Աֆրիկայում տեղի ունեցած դեպքերն անվանում են ցեղասպանություն, 1915 թվականին հայերի դեմ կատարվածը «ցեղասպանություն» չանվանելն անհնար է»: Դավութօղլուի խորհրդականը նշել է. «Վատիկանն իր վրայից նետել է շուրջ 100 տարվա հոգեբանական ծանրությունը: Երբ ասում եք, թե ինչու է այս բառն օգտագործել 100 տարի անց, պետք է հարցին հակառակ կողմից մոտենալ և ասել, թե ինչպես է Վատիկանն այսքան տարի դիմացել և չի ասել»: Այնուհետև Մահչուփյանը նշել է, որ  Հռոմի պապի խոսքերի մեջ քաղաքական որևէ ենթատեքստ փնտրել պետք չէ ` հավելելով. «Թե՛ հայերի, թե՛ այլազգիների համար «ցեղասպանություն» եզրույթը քաղաքական լինելուց զատ ավելի շատ հոգեբանական իմաստ է սկսել կրել»:  Այս վերջին շեշտադրումն էլ լույս է սփռում հայկական հարցի առնչությամբ պաշտոնյայի դիրքորոշման հանկարծակի «փոփոխության» շարժառիթի վրա:
Ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի նկատմամբ միջազգային ճնշման առկա ալիքի ներքո նախկին բիրտ ձևերով ցեղասպանության փաստը հերքելն այլևս բարդ է դարձել: Ուստի թուրքական քաղաքական  որոշ շրջանակներից այժմ ականատես ենք լինում փոքր-ինչ այլ մոտեցման դրսևորման, այն է` Ցեղասպանության մասին ազատ խոսելով խուսափել դրա համար պատասխանատվությունից: Հենց այս մոտեցմամբ է բացատրվում «ցեղասպանություն» բառը առավելապես հոգեբանական և ոչ թե  քաղաքական կամ իրավաբանական իմաստով ընկալելու առաջարկը:

Геноцид - политическая или психологическая категория?
Советник премьер-министра Турции, армянин по происхождению Этьен Махчупян, который известен своими взаимоисключающими заявлениями об армянах и своем армянском происхождении, заявил, что в 1915 году против армян был осуществлен Геноцид. Ранее он заявлял, что армянский вопрос не является самым важным вопросом для Турции, а он сам не обладает полномочиями представлять армянскую общину Турции.
Однако после заявлений Папы римского он заявил, что "невозможно признавать произошедшее в Боснии и Африке геноцидом, а совершенное в отношении армян в 1915 г. – нет", - сказал Махчупян.  Он отметил, что заявлением о Геноциде Ватикан избавился от 100-летнего психологического бремени, сообщает сайт Haberler. "Вместо того, чтобы думать, зачем спустя 100 лет он использовал это слово, мы должны посмотреть на все с противоположной стороны: как же он выдержал столько лет и не произнес раньше? Ватикан давно мог сказать об этом, но не говорил", - сказал он.
Этьен Махчупян призвал не искать политическую подоплеку  в заявлении Ватикана. "Как для армян, так и для других  это слово, кроме политического контекста, в большей степени имеет психологическое значение", - сказал он.
Эксперты объясняют внезапное изменение в позиции Махчупяна тем обстоятельством, что на фоне нынешней волны международного давления на Турцию в вопросе Геноцида армян стало более сложно отвергать Геноцид в жестких формах. И поэтому в некоторых политических кругах Турции намечается некое изменение подходов. Открыто говоря о Геноциде армян, они одновременно стараются избегать ответственности. Именно этим подходом объясняется предложение принимать слово "геноцид" в психологическом, а не политическом или юридическом смысле.