«Ադրբեջանամետ զեկույցը քարոզելով Բրասերը աջակցում է Ադրբեջանի ներկայիս պահվածքին»
- Նախևառաջ անհրաժեշտ է հասկանալ, թե այցից ինչ հնարավոր ակնկալիքներ ունեինք: Այս առումով հարկ է դիտարկել երկու մոտեցում. ընդհանուր Եվրոպայի Խորհրդին վերաբերվող և մասնավորապես ԵԽԽՎ-ին:
Առաջինի պարագայում ակնկալիքները վերաբերում են այն բոլոր խնդիրներին, կարևորագույն հիմնահարցերին ու սկզբունքներին, որոնց քարոզող է հանդիսանում ԵԽ-ն, իսկ Հայաստանը` այդ արժեքային համակարգի հետևորդ: Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների մասով հուսով եմ` այցի ընթացքում ունեցած հանդիպումների շրջանակներում կայացել է արդյունավետ երկխոսություն, և առաջիկայում կարող ենք ակնկալել որոշակի առաջընթաց:
Երկրորդ մոտեցումը վերաբերվում էր մասնավորապես ԵԽԽՎ-ին և դրա շրջանակներում կազմված «Բռնությունների աճը ԼՂ-ում և Ադրբեջանի մյուս օկուպացված տարածքներում» զեկույցին, որն առնվազն անտրամաբանական է: Այնուհանդերձ, ԵԽԽՎ նախագահի այցով, հույս կար, որ կլուծվեր զեկույցի հետ կապված խառնաշփոթը: Սակայն թե′ այցի ընթացքից  և թե՛ դրա ավարտից չի կարելի եզրակացնել, որ Բրասերն ընկալեց զեկույցի անհեթեթ լինելը կամ գոնե ցանկանում էր ընկալել:
Կցանկանայի նշել ևս մի կարևոր հանգամանք. բավական տհաճ էր, որ վերջին շրջանի՝ Ցեղասպանության վերաբերյալ եվրոպական «ակտիվության» պարագայում, այդ թվում՝ Եվրախորհրդարանի ընդունած վերջին Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի, Բրասերը խուսափեց Ցեղասպանություն բառն արտասանել, դե իսկ այցը Ծիծեռնակաբերդ ընդհամենը ձևական բնույթ կրեց:
- Նշեցիք, որ նախատեսվող զեկույցն անտրամաբանական է, ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Այն ոչ միայն անտրամաբանական էր, այլև անհեթեթ: Նախևառաջ, ինչպես արդեն նշեցի նմանատիպ անվանում ունենալով, արդեն իսկ, անկախ բովանդակությունից, այն խախտում է օբյեկտիվության բոլոր սկզբունքները: Մյուս կողմից` մի կառույց, որն անգամ չի զբաղվում հիմնախնդրի կարգավորմամբ, զեկույցի նման անվանումով ճնշում է գործադրում ինչպես կողմերի, այնպես էլ միջնորդների վրա:
Մեկ այլ հանգամանք, որը ևս կարևոր է. «օկուպացիա» տերմինն ինքնին իրավական բնույթ է կրում, իսկ զեկույցի վերնագրում այն նշելը կարող է ազդել ԼՂՀ հետագա իրավական կարգավիճակի վրա:
Տիկին Բրասերը պետք է հասկանա, որ այս զեկույցով և դրա քարոզմամբ, Հայաստանին` դրա կազմմանը միանալու կոչերով, աջակցում է Ադրբեջանի ներկայիս պահվածքին, նրա կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումներին, ուստի ինքը ևս պատասխանատվություն է կրում սահմանում առկա իրավիճակի, զոհերի արյան և խեղված ճակատագրերի համար:
Միևնույն ժամանակ, եթե ԵԽԽՎ-ն անկեղծորեն հետաքրքրված է ԼՂՀ հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ և ցանկանում է ունենալ իր ներդրումը, ապա դա միանշանակ չի կարող լինել նմանատիպ անվանում ունեցող ոչ օբյեկտիվ զեկույցներով: Հնարավոր լուծում կարող է լինել՝ Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի բացումը ԼՂՀ-ում, ինչը կառույցին հնարավորություն կտար մի կողմից ստանալ օբյեկտիվ տեղեկատվություն, մյուս կողմից կնպաստեր մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության կայացման գործընթացին:  Բացի այդ, մեկ այլ կարևոր ներդրում կարող է լինել այն, որ առանց արցախցի պատվիրակների ԼՂՀ-ին վերաբերող որևէ խնդիր չքննարկվի ԵԽԽՎ-ում:
Եվ ի վերջո, Հայաստանն արդեն տարիներ շարունակ Եվրոպայի խորհրդի անդամ է և Բրասերին, չի հաջողվի ՀՀ-ԵԽ հարաբերությունների մեջ սեպ խրել: Իրականում կառույցներն անձանցով չեն որոշվում, քանի որ ժամկետը լրանալուն պես անձը փոխարինվում է, իսկ անդամների և կառույցի փոխհարաբերությունները մնում են:

Визит руководителя ПАСЕ в Ереван: итоги
Чтобы оценить итоги визита президента ПАСЕ в Ереван, надо, в первую очередь, понять, каковы были наши ожидания от этого визита. В этом контексте следует рассмотреть два подхода: первый - общий, касающийся Совета Европы, и второй, более точечный, - касающийся ПАСЕ в частности.
В первом случае ожидания касаются тех проблем, тех наиболее важных вопросов и принципов, которые составляют основу ценностей Совета Европы, носителем которой Армения является. Надеюсь, что по части демократии и прав человека в Ереване состоялся продуктивный диалог, и в будущем в этих сферах мы можем ожидать определенный прогресс.
Второй подход касается, в частности, ПАСЕ и готовящегося в его рамках отчета под названием "Рост насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана", который, по меньшей мере, алогичен. И с визитом руководителя ПАСЕ была связана надежда, что путаница, связанная с этим отчетом, разрешится. Однако если судить по самому визиту и его итогам, нельзя сказать, что Брассер поняла абсурдность отчета или хотя бы желала понять проблему.
Я хотела бы отметить еще одно важное обстоятельство: довольно неприятно видеть, что наряду с активизацией и актуальностью обсуждений по проблеме Геноцида армян во всей Европе, и, в частности, на фоне последней резолюции Европарламента по признанию Геноцида, Брассер всячески избегала от произнесения слова "геноцид", а визит ее в мемориальный комплекс Цицернакаберд носил формальный характер.
Несколько слов о том, в чем проявилась алогичность и абсурдность планируемого ПАСЕ отчета по Карабаху. В первую очередь, как я уже отметила, дело - в его названии, что - независимо от его содержания - уже ставит под вопрос объективность отчета. Подобным названием ПАСЕ, фактически, проявляет давление как на стороны, так и на посредников карабахского урегулирования.
Еще одно немаловажное обстоятельство: "оккупация" - термин юридический, и упоминание его в заголовке отчета может повлиять на правовой статус НКР в будущем.
Госпожа Брассер должна понимать, что подобным отчетом, пропагандой его и призывами к Армении присоединиться к нему, глава ПАСЕ, фактически, поддерживает нынешнюю позицию и поведение Азербайджана, который регулярно нарушает режим прекращения огня. В этом случае ПАСЕ несет ответственность и за ситуацию на границах.
В то же время, если ПАСЕ и вправду интересуется мирным урегулированием карабахского конфликта и желает внести в него свой вклад, это не должно проявляться в подобных отчетах. К примеру, одним из возможных способов внесения своего вклада в мирное решение конфликта может стать открытие офиса ПАСЕ в НКР. Кроме того, при каждой дискуссии относительно НКР обязательно должны присутствовать и представители из Карабаха - это еще один способ иметь свой вклад в развитие полноценной дискуссии о проблеме.
И, наконец, Армения уже многие годы является членом Совета Европы, и госпоже Брассер не удастся вставить палку в отношения Армения-Совет Европы. На самом деле, не руководители определяют лицо того или иного института - их сроки правления всегда ротационны, важным остаются всегда взаимоотношения института и его членов.