Թուրքիայի վարչապետը կոչ է արել «երրորդ կողմերին» չխառնվել հայ-թուրքական հարաբերություններին
Ահմեդ Դավութօղլուն թուրքական Kanal 24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորված լինելու մեջ մեղադրել է «երրորդ» կողմին: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Անատոլու» լրատվական գործակալությանը:
Չնշելով այն փաստը, որ 2011 թվականին հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման մասին արձանագրությունները թուրքական կողմը չի վավերացրել՝ նա միայն հայտարարել է , որ «երրորդ կողմերը անընդհատ քրքրում են խնդիրը», և ահա այդ պատճառով է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կարգավորվում: Նա նաև մեղադրել է հայկական սփյուռքին՝ հայտարարելով, թե նրա ամբողջ խնդիրը Թուրքիայից վրեժ լուծելն է:
«Սփյուռքին բավարարել հնարավոր չէ: Մեր կողմից կատարվող յուրաքանչյուր քայլ բավարար չեն համարում և ամեն ինչի մեջ թակարդ են տեսնում»,-ասել է Դավութօղլուն:
Նա նաև կոչ է արել երրորդ կողմերին թողնել, որպեսզի հայերն ու թուրքերը միասին «լուծեն իրենց խնդիրները և միասին հայտնագործեն իրենց աշխարհը»:
Մի երկիր, որը գրեթե միշտ ձգտում է հանդես գալ որպես երրորդ կողմ, այժմ որևէ բարոյական իրավունք չունի հանդես գալ նման քննադատությամբ: Իսկ ինչ վերաբերում է նրան, որ երրորդ կողմն է խանգարում հայ-թուրքական առկա խնդիրների կարգավորմանը, ապա Թուրքիան, առաջին հերթին, խնդիրը պետք է տեսնի սեփական հռետորաբանության և պետական քաղաքականության մեջ:

Turkey Accused a "Third Party" for No Normalization of the Armenian-Turkish Relations
In an interview with the Turkish Kanal 24, the Prime Minister of Turkey Ahmed Davutoglu accused a "third party" for no normalization of the Armenian-Turkish relations, Armenpress reports referring to Anatolu Agency.
Even not referring to the fact that Turkey has not ratified the 2011 protocols on the normalization of the Turkish-Armenian relations, he only declared that "third parties are constantly digging into the problem" and for that reason there is no normalization of the Armenian-Turkish relations. He also accused the Armenian Diaspora saying that the main aim of the latter is to revenge from Turkey.
He also called the "third parties" to let Armenians and Turks "solve their problems together and together reveal their world."
A country which is always trying to become a third party in various cases has no moral right to come up with such criticism. As for his words as if third parties hinder the solution to the existing problems of Armenia and Turkey, then Turkey, first of all, should find the problem in its own rhetoric and state policy.