Պուտինի ելույթը Ծիծեռնակաբերդում
Մենք սրտագին ապրումակցում ենք հայ ժողովրիդին, որն ապրել է պատմության ընթացքում ամենասարսափելի ողբերգություններից մեկը։ Այդ մասին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ասել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Մեկուկես միլիոն մարդ սպանվեց, 600 հազարից ավելի մարդ տեղահանվեց։ 1915 իրադարձությունները ցնցեցին ողջ աշխարհը։ Միլիոնավոր մարդիկ ապաստան գտան Ռուսաստանում եւ փկվեց․ Հենց ռուսական դիվանագիտությունը հասավ հայ ժողովրդի նկատմամբ ոճրագործության միջազգային ճանաչման։ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան եւ Մեծ Բրիտանիան կատարվածը անվանեցին մարդկության դեմ հանցագործություն»։
«Ռուսաստանի հարյուրավոր քաղաքներում կանցկացվեն հիշատակի ավելի քան 2 հազար միջոցառումներ, որոնց կմասնակցեն Ռուսաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչները, որոնց թիվը հասնում է 3 միլիոնի։ Ռուսաստանի դիրքորոշումը եղել եւ մնում է հետեւողական։ Մենք միշտ համարել ենք, որ մարդկանց զանգվածային սպանդը ի կարող արդարացում ունենալ»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը՝ հավելելով, որ միջազգային հանրությունը պետք է ամեն ինչ անի, որ ողբերգությունները չկրկնվեն։
Նրա խոսքով, այսօր աշխարհի մի շարք տարածաշրջաններում գլուխ է բարձրացնում նեոֆաշիզմը, ազգայնամոլությունը, մարդատյացությունը։ «Պետք է հարց տանք, ինչու է այս ամենը տեղի ունենում»,- ասել է նա։

Vladimir Putin: the Events of 1915 Shook the Entire World
We sincerely sympathize with the Armenian people, who lived one of history's most awful tragedies. The President of the Russian Federation Vladimir Putin said in Tsitsernakaberd Memorial Complex.
"One and a half million people were killed and more than 600 thousand people were displaced. The events of 1915 shook the entire world. Millions of people found refuge in Russia and they were saved. It was the Russian diplomacy that reached international recognition of the atrocities committed against the Armenian nation. Russia, France and Britain called it a crime against humanity... In hundreds of Russian cities more than 2 thousand events of commemoration will be held, which will be attended by representatives of the Armenian community, the number of which reaches to 3 million. Russia's position has always been consistent. We have always considered that the mass slaughter of people cannot be justified," - Putin said, adding that the international community must do everything for such tragedies not to happen again.
According to him today in a number of regions in the world neo-fascism, nationalism, xenophobia have risen. "We have to ask, why all this is happening," - he said.