Երիտասարդները Արցախից ոտքով հասել են Երևան` հարգանքի տուրք մատուցելու Ցեղասպանության զոհերին
Ապրիլի 14-ին Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Չափար գյուղից «Հայ բարեկամների միավորման» տասը երիտասարդներ ոտքով  հասել են Երևան՝ Ծիծեռնակաբերդում իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին,-հայտնում է Panorama.am-ը: Երիտասարդներն անցել են մոտ 450 կմ ճանապարհ՝ Չափար-Ստեփանակերտ- Լաչին-Գորիս-Էջմիածին-Երևան ուղղությամբ:
Երիտասարդներից, որոնց թվում է նաև 12-ամյա Տիգրանը, պահանջվել է 10 օր Ծիծեռնակաբերդ հասնելու համար:
«Մենք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից ենք: Ղարաբաղից Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր ենք եկել ոտքով: Մենք որոշեցինք քայլել և զգալ այն ֆիզիկական ցավը, որն զգացել են 1,5 մլն հայերը, որոնք տեղահանվեցին իրենց բնօրրաննից: Չեմ կարող նկարագրել, թե հոգևոր ինչ զգացողություններ ենք ունեցել»,- նշել է «Հայ բարեկամների միավորում» հ\կ նախագահ Սերգեյ Եփրեմյանը:

Ten Young People from Artsakh Came to Yerevan on Foot to Pay Tribute to the Victims of Genocide
On April 14,  ten young people from Artsakh’s Chapar village, Martakert region, set off on a trip on foot to Yerevan to pay tribute to the victims of Genocide in Armenian Genocide Memorial of Tsitsernakaberd, Panorama.am reports.
They have traveled about 450 km, passing through Chapar, Stepanakert, Lachin, Yeghegnadzor and Etchmiadzin.
"We are from the Nagorno-Karabakh Republic. We have come to the Armenian Genocide Memorial from Artsakh on foot. We decided to walk and feel the physical pain which the 1.5 million Armeninans experienced, when they were displaced from their native lands. I cannot describe what spiritual feelings we had", -  the president of "The Friends Association" NGO Sergey Epremyan in an interview with News.am said.