Թանկյան. «Ցեղասպանության ճանաչումը ենթադրում է վնասի փոխհատուցում»
System of a Down խմբի մենակատար և հիմնադիր Սերժ Թանկյանը Երևանում կայացած ասուլիսի ժամանակ նշել է, որ SOAD-ի «Արթնացրեք հոգիները» երևանյան համերգն իր համար ինքնատիպ և յուրօրինակ փորձ էր, նշում է Новости-Армения գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ «Wake Up The Souls» («Արթնացրեք հոգիները») համաշխարհային շրջագայության շրջանակում կայացած System of a Down խմբի համերգը տեղի է ունեցել Երևանում ապրիլի 23-ին և նվիրված էր Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
«Երաժիշտները չէին սպասում, որ հանդիսատեսը կերգի նրանց հետ անգլերեն: Խմբի անդամներն այնքան ոգևորված էին, որ  նրանցից մեկն անգամ փոխել է տոմսը` Հայաստանում ավելի երկար մնալու համար», - ասաց Թանկյանը:
Նա խոստովանեց, որ ամենաանգրագետ երաժիշտն է, չի սովորել ոչ ռոք-երաժշտություն, ոչ էլ դաշնամուր նվագել: «Պարզապես,  երբ դարձա 15-20 տարեկան, հասկացա, որ երաժշտությունը մի կյանքի միակ ընտրությունն է», - ասաց նա:
Խոսելով այն ուղերձների մասին, որոնք նա համերգի ժամանակ ուղղել է ՀՀ կառավարությանը երկրից արտագաղթը դադարեցնելուն ուղղված միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին` Թանկյանը նշեց, որ  իշխանության կողմից արձագանք չհետևեց: Թանկյանին մտահոգում են նաև Հայաստանի բնապահպանական խնդիրները:
«Երբ արտահայտում էի այդ խոսքերը, մտածում էի Հայաստանի ապագայի, իմ տատիկի և պապիկի մասին: Հայաստանի պես նման փոքր երկրում վտանգավոր է մշակել այդքան հանքատարածքներ առանց շահագործման կոնկրետ սահմանափակումների» , - ասաց Թանկյանը:
Երաժիշտն ունի պատմական հայրենիքի հետ կապված ստեղծագործական ծրագրեր: «Հիմա ես Գոռ Սուջյանի հետ (Dorians խմբի մենակատար) աշխատում եմ երգի վրա», - ասաց նա:
Վերադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման թեմային, որին նվիրված է «Wake Up The Souls» շրջագայությունը` նա նշեց, որ «ճանաչում նշանակում է վնասի փոխհատուցում և արդարության վերականգնում»: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, Թանկյանի կարծիքով, կարևոր է ոչ միայն Ցեղասպանության զոհերի, այլ նաև երիտասարդության համար, որն այլևս ընկճված չի լինի «զոհի բարդույթով» և ավելի ազատ կդառնա:
Հայոց ցեղասպանությունը ХХ դարի առաջին ցեղասպանությունն է։ Թուրքիան ավանդաբար մերժում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին շուրջ մեկուկես միլիոն հայերի զանգվածային ջարդեր իրականացնելու մեղադրանքները և չափազանց ցավագին է վերաբերվում Արևմուտքի այն քննադատություններին, որոնք վերաբերում են Հայոց ցեղասպանության հարցին։
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչել են բազմաթիվ երկրներ, մասնավորապես` Ուրուգվայը, Լիտվան, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիայի խորհրդարանի ստորին պալատը, Հոլանդիան, ԱՄՆ նահանգների մեծամասնությունը, ինչպես նաև Ավստրիայի, Չիլիի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Արգենտինայի, Բելգիայի, Ուելսի խորհրդարանները, Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը, Կանադայի խորհրդարանի համայնքների պալատը և Լեհաստանի սեյմը

Танкян: "Признание означает возмещение ущерба"
Солист и основатель группы System of a Down Серж Танкян сказал, что ереванский концерт SOAD "Разбудите души" стал для него своеобразным и уникальным опытом, слова певца передает "Новости-Армения".
Концерт группы System of a Down в рамках мирового турне "Wake Up The Souls" ("Разбудите души") состоялся в Ереване 23-го апреля и был приурочен к 100-летию Геноцида армян в Османкой империи.
"Музыканты не ожидали, что зрители будут подпевать им на английском языке. Члены группы были так воодушевлены, что один из них даже поменял билет, чтобы остаться в Армении подольше", - сказал Танкян.
Он признался, что является самым необразованным музыкантом, не обучался ни азам рок-музыки, ни игре на фортепиано. "Просто, когда мне исполнилось 15-20 лет, я понял, что музыка - мой единственный жизненный выбор", - сказал он.
Говоря о тех мессиджах, которые он озвучил на концерте в адрес правительства Армении о необходимости принятия мер по прекращению эмиграции из страны, Танкян отметил, что реакции от властей не последовало. Обеспокоенность Танкяна вызывают также экологические проблемы Армении.
"Когда я произносил эти слова, то думал о будущем Армении, о своих бабушке и дедушке. В такой маленькой стране, как Армения, опасно разрабатывать столько месторождений без конкретных ограничений по их эксплуатации", - сказал Танкян.
У музыканта есть творческие планы, связанные с исторической родиной."В настоящее время я работаю над песней с Гором Суджяном (солист группы Dorians)", - сказал он.
Возвращаясь к теме признания Геноцида армян, которой посвящено турне "Wake Up The Souls", он отметил, что "признание означает возмещение ущерба и восстановление справедливости". Признание Геноцида армян, по мнению Танкяна, важно не только для жертв Геноцида, но и для молодежи, которая не будет больше скована "комплексом жертвы" и станет свободнее.
Геноцид армян 1915 года является первым геноцидом ХХ века. Турция традиционно отвергает обвинения в массовом истреблении около полутора миллиона армян в годы Первой мировой войны и крайне болезненно реагирует на критику со стороны Запада во вопросу армянского геноцида.
Факт Геноцида армян признан многими странами, в частности, Уругваем, Россией, Францией, Литвой, нижней палатой парламента Италии, большинством штатов США, а также парламентами Австрии, Чили, Греции, Кипра, Аргентины, Бельгии, Уэльса, Национальным Советом Швейцарии, Палатой общин парламента Канады и сеймом Польши.