Ապրիլի 27-30-ը կգումարվի Եվրախորհրդարանի պլենար նստաշրջան։ Քննարկվելու են ԵՄ բյուջեին առնչվող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև Ալբանիայի և Բոսնիայի ու Հերցեգովինայի 2014թ․ առաջընթացի զեկույցները։
Ապրիլի 27-ին Եվահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ-Յունկերի, Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի մասնակցությամբ տեղի կունենա ԵՄ-Ուկրաինա գագաթաժողով։ Հաջորդ օրը կգումարվի «Միջազգային աջակցություն Ուկրաինային» համաժողովը։
Ապրիլի 28-ին Եվրահանձնաժողովը հաստատելու է Անվտանգության ոլորտում ԵՄ օրակարգը։ Նոր օրակարգում շեշտը դրված է ահաբեկչության, կազմակերպված հանցավորության և կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի վրա։

European Parliament Plenary Session  will take place on April 27-30 in Strasbourg. Parliamentarians will discuss a number of issues on the EU budget. Discussion of progress reports of Albania and Bosnia and Herzegovina are also on the agenda.
President of European Commission Jean-Claude Juncker, EU Commissioner Johannes Hahn and Maroš Šefčovičin  will attend EU – Ukraine Summit  in Kyiv on April 27. The next day International support to Ukraine will take place in Ukraine.
On April 28, the European Commission is set to adopt the European Agenda on Security for the period of 2015-2020. The three main priorities of the European Agenda on Security will be the fight against terrorism, organized crime and cyber-crime.