Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ զեկուցողը կայցելի Արցախ
ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի զեկուցող Ռոբերտ Ուոլթերը (Մեծ Բրիտանիա) Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ զեկույց պատրաստելու շրջանակում պարտավորվել է այցելել Արցախ, ինչպես հայտնում է Новости-Армения գործակալությունը այս մասին հայտնել է ԱԺ պատգամավոր, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը։
Ուոլթերը ղարաբաղյան հակամարտության մասին զեկույցի պատրաստման շրջանակում մարտի 12-13–ն այցելել էր Բաքու։
Ինչպես նշել է Նաղդալյանը, սկզբում Ուոլթերը չէր նախատեսում այցելել Ղարաբաղ, նա արդեն ավարտել էր աշխատանքն Ադրբեջանում և նախատեսում էր այցելել Հայաստան` փաստաթղթեր հավաքելու համար։
«Զեկուցողին ներկայացվել է իրավիճակն ու այն փաստը, որ փաստաթղթերը և փաստերը հարկավոր է հավաքել ոչ թե Հայաստանում, այլ Ղարաբաղում, և ԵԽԽՎ–ն հակամարտության գոտում տեղեկատվություն հավաքելու փորձ ունի, ինչի մասին վկայում են Կոսովոյի մասին զեկույցները», – նշել է Նաղդալյանը։
Վերջինս հավելել է, որ ԵԽԽՎ զեկուցողը քննարկումների և բանակցությունների արդյունքում փոխել է իր նախբական դիրքորոշումը։
«Ուոլթերն արդեն հայտարարել է, որ կայցելի Հայաստան և Ղարաբաղ։ Մնում է տեսնել, թե կոնկրետ ինչ քայլերով կհաստատվի նրա հայտարարությունը», – ասել է Նաղդալյանը։
Նշենք, որ ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունն ապրիլի 19–25–ը գտնվում էր Ստրասբուրգում, որտեղ մասնակցել է ԵԽԽՎ նստաշրջանին։

Докладчик ПАСЕ Роберт Уолтер посетит Карабах
Докладчик комитета ПАСЕ по политическим вопросам Роберт Уолтер (Великобритания) в рамках подготовки доклада по карабахскому конфликту обязался посетить Карабах. Как передает "Новости-Армения", об этом заявила глава армянской делегации в ПАСЕ Эрмине Нагдалян.
Уолтер 12-13 марта совершил визит в Баку - в рамках подготовки доклада по карабахскому конфликту.
Как отметила Нагдалян, изначально Уолтер не планировал посещение Карабаха, он уже завершил работу в Азербайджане и планировал посетить Армению для сбора документов.
"Докладчику была представлена ситуация и тот факт, что документы и факты необходимо собирать не в Армении, а в Карабахе, и подобный опыт сбора информации непосредственно в зонах конфликта у ПАСЕ есть, о чем свидетельствуют доклады по Косово", - сказала Нагдалян.
Она отметила, что докладчик ПАСЕ в результате обсуждений и переговоров изменил свою позицию.
"Уолтер уже заявил, что он посетит также Армению и Карабах – остается увидеть, какими конкретными шагами будет подтверждено его заявление", - сказала Нагдалян.
Делегация Национального Собрания Армении находилась в Страсбурге 19-25 апреля, где приняла участие в сессии ПАСЕ.