«Խաղաղություն և զարգացում» կուսակցությունը կշարունակի իր գործունեությունը
Ընտրությունների արդյունքները կարտացոլվեն Արցախի թե՛ ներքին կյանքի, թե՛ արտաքին հարաբերությունների՝ այդ թվում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վրա։ Այդ մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում ասել է «Խաղաղություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչ Վարուժան Գաբրիելյանը։
«Ընտրություններն, իհարկե, անցել են ազատ մթնոլորտում, ընտրական գործընթացում խոչընդոտ չի եղել։ Բայց այն արդյունքը, որ այս պահին արձանագրել է ԿԸՀ-ն, Արցախում առաջացրել է քաղաքական և պետական ճգնաժամ»,- ասել է Գաբրիելյանը։
Նա նշել է, որ արդյունքները, անպայման, ազդելու են և՛ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցությունների և ընդհանրապես ամբողջական գործընթացի, և՛ առկա արտագաղթի վրա։
Գաբրիելյանն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ դասավորությունը խորհրդարանում ձևավորվել է ժողովրդավարական կուսակցության ներկա մանդատների հաշվին։ «Այսինքն, լիբերալիզմը Ղարաբաղում, կարելի է ասել, զիջել է իր դիրքերը»,- ասել է կուսակցության ներկայացուցիչը։
Նա ափսոսանք է հայտնել, որ, փաստորեն, իրենց ծրագիրը հանրության կողմից չի ընկալվել։ Միաժամանակ, ընգծել է, որ իրենք շարունակելու են իրենց գործունեությունն ընտրություններից հետո։
Հիշեցնենք, որ «Խաղաղություն և զարգացում» կուսակցությունը չի կարողացել հաղթահարել 5 տոկոսանոց շեմը և չի ընգրկվի ԼՂՀ ԱԺ կազմում։ Կուսակցությունը հավաքել է ձայների միայն 0,86 տոկոսը:

Партия ''Мир и развитие'': общество не восприняло программу нашей партии
Результаты выборов отразятся как на внутренних, так и на внешних связях Арцаха, в том числе и на процессе урегулирования карабахского конфликта. Об этом сказал  в беседе с ИАА "Армедиа" представитель партии  "Мир и развитие" Варужан Габриелян.
"Выборы, конечно, были проведены в свободной атмосфере. В избирательном процессе никаких нарушений зафиксировано небыло. Однако результаты, которые опубликовал ЦИК, создали политический и государственный кризис в Арцахе", - сказал Габриелян.
Он отметил, что результаты выборов скажутся на всех процессах, происходящих в Карабахе, в том числе и на переговорах по урегулированию карабахского конфликта, отразятся также на нынешнем уровне миграции.
Габриелян обратил внимание на то, что места в парламенте сейчас сформированы за счет мандатов Демократической Партии Арцаха. "Мы можем сказать, что либерализм уступил свои позиции", - заявил представитель партии "Мир и развитие".
Он выразил сожаление, что общество не восприняло программу их партии, в то же время отметив, что партия будет продолжать свою деятельность и после выборов.