ԼՂՀ ընտրություններն ամփոփել են «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետները
«Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետներ Լիանա Հովհաննիսյանը և Աննա Կարապետյանն այսօր մամլո ասուլիս են  տվել՝ ամփոփելով ԼՂՀ ԱԺ խորհրդարանական ընտրությունները:
Փորձագետներն անդրադարձել են ԼՂՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքին, դիտորդների և քաղաքական ուժերի տված գնահատականներին: Նրանք համեմատականներ են անցկացրել կուսակցությունների արտաքին քաղաքական ծրագրերի միջև: Բացի այդ, փորձագետներն անդրադարձել են ԼՂՀ ԱԺ ընտրություններին միջազգային հանրության տված արձագանքներին՝ համեմատելով ԼՂՀ նախորդ երկու համապետական ընտրություններին տված գնահատականների հետ:
«ԼՂՀ-ն թե՜ դիտորդների, թե՜ քաղաքական ուժերի գնահատականով անցկացրել է ազատ և թափանցիկ ընտրություններ՝ արձանագրելով քայլ առաջ ժողովրդավարացման ճանապարհին: Այս ընտրություններն առաջին հերթին կարևոր են Արցախի բնակչության համար, որպես սեփական կյանքի ինքնակազմակերպման կարևոր միջոց»,- ասել է փորձագետ Աննա Կարապետյանը:
«ԵՄ-ն Արցախի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ արված իր հայտարարությամբ դեմ դուրս եկավ իր իսկ կողմից քարոզվող արժեքներին»,- նկատեց փորձագետ Լիանա Հովհաննիսյանը:

The experts of "Insight" Analytical Center for Applied Policy and Research Liana Hovhannisyan and Anna Karapetyan had a press conference in which they summarized NKR Parliamentary elections.
During the press conference the experts made comments on the process of the NKR Parliamentary elections, on the assessments given by international observers and political forces. The experts made comparison between the international policies of competing political parties. In addition the experts referred to the international reactions on the NKR Parliamentary elections comparing them with the reactions on previous state elections in NKR.
"According both to the observers and political forces, NKR elections were free and transparent and were a step forward towards democracy building. Those elections were first of all important for Artsakh people as a means to organize their own life," Anna Karapetyan stated.
"The statement made by the EU on the NKR elections was a retreat from the universal values," Liana Hovhannisyan noted.