Եվրոպական ազատ դաշինք. Եվրոպայում ձևավորվող նոր պետությունների կուսակցություն
Եվրոպական ազատ դաշինք (ԵԱԴ) կուսակցությունը համարվում է Եվրոպայում ձևավորվող նոր պետությունների կուսակցություն:  ԵԱԴ-ը պայքարում է ինքնորոշման համընդհանուր իրավունքի համար և նպատակ ունի «լսելի դարձնել ձայնազուրկների  ձայնը Եվրոպայում»: ԵԱԴ-ի պայքարը կոչված է Եվրոպայում վերացնելու ռասիզմը և այլատացությունը, ինչպես նաև  զարգացնել ժողովրդավարությունը, պայքարել հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համար և այլն:
Վերը նշված մի քանի թեզերն արդեն բավական են հասկանալու համար, թե ինչու հենց  ԵԱԴ-ը դարձավ այն առաջին համաեվրոպական  ընտանիքը, որի շարքերը համալրեց Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը:
Այնուամենայնիվ, ԵԱԴ-ի մասին ամբողջական պատկերացում կազմելու համար կարևոր է հակիրճ ներկայացնել կուսակցության պատմությունը, նրա անդամներին և նրա ունեցած դերակատարությունը Եվրոպական խորհրդարանում:
Եվրոպական ազատ դաշինք (ԵԱԴ) կուսակցությունը  ստեղծվել է 1981 թվականի հուլիսին 1979 թվականի  Բրյուսելի խարտիայի և Բաստիայի հռչակագրի ստորագրումից հետո, որոնցով հայտարարվեց Բրյուսելում մշտական կառույց ստեղծելու մտադրություն մասին, որը կպայքարի առանձին ռեգիոնների անկախության և Եվրոպայի ժողովրդի պաշտպանության համար:
ԵԱԴ-ի կազմում են ԵՄ երկրների 17 տարբեր կուսակցություններ: ԵԱԴ-ն, ընդհանուր առմամբ, կազմված է  40 կուսակցություններից և 250 խորհրդարանական ներկայացուցիչներից: 1999 թվականին ԵԱԴ-ը Կանաչների հետ կոալիցիա կազմեց և այժմ այն 6-րդ ամենամեծ կուսակցությունն է Եվրոպական խորհրդարանում:  ԵԱԴ խումբը Եվրոպական խորհրդարանում ունի 7 ներկայացուցիչ, մինչդեռ Կանաչներ/Եվրոպական ազատ դաշինք միասնական կոալիցիայի  պատգամավորների թիվը Եվրոպական խորհդարանում  հասնում է 50-ի:
Ուշադրության է արժանի այն, որ Եվրոպական ազատ դաշինք խումբը Եվրոպական խորհրդարանում ունի ներկայացուցիչներ նաև Շոտլանդիայից և Կատալոնիայից: Եվրոպական խորհրդարանում Եվրոպական ազատ դաշինք խումբն առավել ակտիվ գործունեություն է ծավալում ամբողջ աշխարհում մարդու իրավունքների խախտումների բացահայտման և քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանության համար:
Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը, որը հանդիսանում է Մեծ Բրիտանիայից Շոտլանիդայի անկախացման ակտիվ ջատագով, նույնպես հանդիսանում է Եվրոպական խորհրդարանում Կանաչներ/Եվրոպական ազատ դաշինք միասնական խորհրդարանական խմբի անդամ:
Huffingtonpost-ին տված իր հարցազրույցներից մեկում Եվրոպայի ազատ դաշինք կուսակցության գործադիր տնօրեն Գյունտեր Դաուենին նշել էր.
«Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը ցույց տվեց, որ գլոբալիզացիայի դոգման հասել է իր բացարձակ սահմաններին: Անորոշ համաշխարհային միասնության փոխարեն մարդիկ ձգտում են ապակենտրոնացման: Նրանք ցանկանում են գտնել իրենց արմատները և կյանքի կոչել նոր քաղաքականություն, որը կդիտարկի առկա խնդիրներիը լրիվ նոր ճանապարհով»:
ԵԱԴ կուսակցության հիմնական նպատակների նկարագրությունը փաստում է, որ միանալով այս համաեվրոպական ընտանիքին` Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը միանում է համակիրների մի բանակի, ովքեր պայքարում են մեկ ընդհանուր նպատակի՝ մարդկանց ինքնորոշման իրավունքի համար: Իհարկե, սա մեծ ձեռքբերում է Արցախի ժողովրդի համար և թույլ կտա նրանց առաջ շարժվել իրենց ապագան տնօրինելու պայքարում` միայնակ պայքարից անցնելով խմբային պայքարի:

European Free Alliance: Party of Emerging New States in Europe
European Free Alliance (EFA) is a party of emerging new states in Europe. EFA stands for the universal right of self-determination and it is called "the voice of voiceless in Europe".  The EFA fights for democracy, end of racism and xenophobia, peaceful conflict resolution etc.
The above sentences are enough to explain why exactly EFA became the first European Party to take Democratic Party of Artsakh (DPA) into its "family". On April 17, during its annual General Assembly taking place in Bautzen, Germany, EFA members voted in favor of accepting the DPA in their group.
Still to get a full picture of the EFA it is important to present a brief history of the party, its members, and its role in the European Parliament.
The European Free Alliance was established in July 1981 after the signing of Charter of Brussels and Declaration of Bastia in 1979 that announced of the commitment to establish a permanent institution in Brussels that would fight for the independence of disparate regions and for the defense of "the Europe for People".
EFA comprises of 17 EU member states and is a political family of 40 member parties with 250 elected parliamentary representatives from European state and sub-state levels. In 1999 EFA made a coalition with Greens and became the sixth largest group in European Parliament. EFA  has 7 representatives in the European Parliament, while the members of Greens/European Free Alliance coalition reaches 50.
The fact that is worth attention is that the European Free Alliance (EFA) Group in the European Parliament has the representatives from Scotland and Catalonia. In the European Parliament the group was especially active in exposing human rights abuses across the world and in defending civil liberties.
Scottish National Party that supports Scottish independence from the UK is a member of the Greens/European Free Alliance group in the European Parliament. EFA became a strong advocate of independence during the referendum in Scotland in 2014. On the occasion Director of European Free Alliance Gunther Dauwen noted to Huffingtonpost.com
"The world economic crisis shows that the dogma of globalization has reached its absolute limits.  People long for decentralization instead of anonymous global uniformity. They want to go in search of their roots and implement positive new policies that address problems in a completely different way."
Thus the information presented above on EFA proves that Democratic Party of Artsakh joins a group of like-minded parties which struggle for the common goal - self-determination of people. Of course this is a great advantage for Artsakh people, as it will allow them to make a step forward from fighting alone to a group fight for their right to determine their own future.