ԼՂՀ ՊԲ. ինքնապաշտպանական ջոկատներից մինչև կայացած բանակ
Հայաստանի Հանրապետությունում  եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում մայիսի 9-ին նշում են Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի օրը, Շուշիի ազատագրումը եւ ԼՂՀ-ի Պաշտպանության բանակի օրը: Կցանկանայինք անդրադառնալ ազատ և անկախ Արցախի անվտանգության գլխավոր երաշխիք հանդիսացող զինված ուժերի ձևավորման գործընթացին:
ԼՂՀ Զինված ուժերը՝ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակն (ՊԲ) ապահովում են ԼՂՀ անվտանգությունը, պաշտպանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը։
Պաշտպանության բանակը կազմավորվել է Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմի ծանր պայմաններում՝ կամավորական ստորաբաժանումների (ջոկատներ, վաշտեր) հիմքի վրա և անցել է զարգացման մի քանի փուլ։
Սկզբնական փուլում՝ նախքան Պաշտպանության բանակ կանոնավոր համակարգի ձևավորումը, կամավորական ստորաբաժանումների գործողությունները համակարգել են ընդհատակյա ինքնապաշտպանության կոմիտեն, շտաբը, ԼՂՀ պաշտպանության խորհուրդը՝ Արթուր Մկրտչյանի գլխավորությամբ: 1991-ի փետրվարից մինչև 1992 թվականի սկիզբը ԼՂՀ-ում կազմավորվել են 10-ից ավելի կամավորական վաշտեր ու ջոկատներ՝ 1000-ից ավելի կամավորականներով, ինչը կանոնավոր բանակի ստեղծման լուրջ նախադրյալ էր։
1992 թվականի փետրվարի 29-ին կամավորական ստորաբաժանումներին շնորհվել է ինքնապաշտպանական ուժերի պետական կարգավիճակ, իսկ ԼՂՀ ԳԽ նախագահության 1992 թվականի մարտի 4-ի որոշմամբ գնդապետ Արկադի Տեր-Թադևոսյանը նշանակվել է Արցախի Ինքնապաշտպանական ուժերի հրամանատար, որի պարտականությունները 1991 թվականի սեպտեմբերից կատարում էր Արկադի Կարապետյանը։
1992 թվականի մարտի 26-ին, մինչև Պաշտպանության նախարարության ստեղծումը, ԼՂՀ Նախարարների խորհրդին առընթեր ստեղծվել է ռազմական ոլորտի ժամանակավոր կառավարման մարմին՝ Ինքնապաշտպանության կոմիտե (ԻՊԿ, նախագահ՝ Սերժ Սարգսյան)։ Ինքնապաշտպանական ուժերի առաջին խոշոր մարտական հաջողությունը Շուշիի ազատագրումն էր 1992 թվականի մայիսի 9-ին (այդ օրն ավելի ուշ հայտարարվեց ԼՂՀ ՊԲ ստեղծման օր), որին հաջորդել է Լաչինի ազատագրումն ու Հայաստանի Հանրապետության հետ ցամաքային կապի վերականգնումը։ ԻՊԿ նախագահի հրամանով 1992 թվականի օգոստոսի 14-ին Ինքնապաշտպանական ուժերի կազմում ստեղծվել են Ասկերանի (հրամանատար՝ Վիտալի Բալասանյան), Հադրութի (Արթուր Աղաբեկյան, 1993 թվականի սեպտեմբեր-դեկտեմբերին՝ Վարդան Ավետիսյան), Մարտակերտի (Նորայր Դանիելյան, 1993 թվականի նոյեմբերից՝ Աշոտ Առուշանյան), Մարտունու (Մոնթե Մելքոնյան, 1993 թվականի հունիսից՝ Մովսես Հակոբյան), երրորդ (կազմավորվել է 1993-ի դեկտեմբերին, Մարտունու պաշտպանական շրջանի (ՊՇ) վերակազմավորման արդյունքում, հրամանատար՝ Նելսոն Սողոմոնյան), Շահումյանի (կազմավորվել է 1994 թվականին՝ «Եղնիկներ» պարտիզանական ջոկատի հիմքի վրա, հրամանատար՝ Սերգեյ Չալյան), Շուշիի (հրամանատար՝ Վաչագան Իշխանյան), Ստեփանակերտի (Կենտրոնական, հրամանատար՝ Սամվել Կարապետյան) պաշտպանական շրջանները։
Նույն թվականի օգոստոսի 15-ին ԼՂՀ ԳԽ նախագահության որոշմամբ կազմավորվել է Պաշտպանության պետական կոմիտեն (ՊՊԿ, նախագահ՝ Ռոբերտ Քոչարյան), որին վերապահվել են երկրի ողջ գործադիր իշխանության գործառույթները։
1992 թվականի հոկտեմբերին Ինքնապաշտպանական ուժերի հրամանատար է նշանակվել Սամվել Բաբայանը, շտաբի պետ՝ Ֆելիքս Գզոզյանը (նույն թվականի դեկտեմբերից՝ Սեյրան Օհանյանը), սպառազինության գծով տեղակալ՝ Վյաչեսլավ Հյուսևունցը, թիկունքի գծով տեղակալ՝ Արմեն Աբգարյանը։ Ձևավորվել են նաև օպերատիվ (պետ՝ Աևատոլի Զինևիչ, ապա՝ Անատոլի Մամունց), հետախուզության (Գրիգոր Գասպարյան), կապի (Արթուր Փափազյան), մարտական պատրաստության (Ֆելիքս Գաբրիելյան), ճարտարագիտական (Ռոլես Աղաջանյան), հրետանային (ժորա Գասպարյան), հակաօդային պաշտպանության (Գաբրիել Վարդանյան), քիմիական (Իգոր Ավանեսյան), ֆինանսական (Եղիշե Արզումանյան), կադրերի (Ազատ Աբրահամյան), ռազմաբժշկական (Գեորգի Սահակյան, Վալերի Մարության) բաժիններն ու ծառայությունները։
Ինքնապաշտպանության կոմիտեն զուգահեռաբար կազմավորում է մի շարք զորամասեր և ստորաբաժանումներ։ Գործադրված ջանքերի շնորհիվ համեմատաբար կարճ ժամկետում վնասազերծվել են Քելբաջարի, Աղդամի, Ֆիզուլիի, Հորադիզի, Ջաբրայիլի, Կուբաթլուի, Զանգելանի և Օմարի լեռնանցքի կրակակետերը, ազատագրվել է Մարտակերտի շրջանի տարածքի հիմնական մասը։
1993 թվականի նոյեմբերին Ինքնապաշտպանության կոմիտեն վերանվանվել է Պաշտպանության բանակի (ՊԲ), իսկ 1995 թվականի հունվարին ստեղծվել է Պաշտպանության նախարարություն (նախարար-հրամանատար՝ Սամվել Բաբայան, առաջին տեղակալ գեներալ-մայոր Քրիստափոր Իվանյան, գլխավոր շտաբի պետ՝ Սեյրան Օհանյան)։ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը 1999-2007թթ զբաղեցրել է Սեյրան Օհանյանը (1999-2007),  2007-1015թթ` Մովսես Հակոբյանը, իսկ 2015 թվականից ՊԲ-ն ղեկավարում է Լյովա Մնացականյանը։

NKR Defence Army: From Ballalions to Well-Established Army
May 9 in the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic marks the Victory Day of Great Patriotic War, Shushi Liberation Day  and the day of the formation of  NKR Defense Army.
The NKR Armed Forces or NKR Defense Army ensures the NKR security, safety, territorial integrity and inviolability of borders. Army was formed in the harsh conditions of war imposed by Azerbaijan, on the basis of volunteer units (a brigade, battalion) and it has passed several stages of development.
At the initial stage, before the regular system of the Defense Army was formed, the actions of the volunteer subdivisions were coordinated by defense committee, headquarter, defense counsel led by Arthur Mkrtchyan. From February, 1991 until the beginning of 1992, more than 10 volunteer battalions and brigades were formed in NKR with more than 1,000 volunteers, which was a major prerequisite for the creation of a regular army.
On February 29, 1992, the volunteer units were granted an official status of Self-Defense Forces and on March 4, 1992 according to the decision of the presidium of the Supreme Council,  Colonel Arkady Ter-Tadevosyan was appointed the commander of the Artsakh Self-Defense Forces. On March 26, 1992, before the creation of the Ministry of Defense, under the Council of Ministers a provisional body was established - Self-Defense Committee (president - Serzh Sargsyan). The first great military success of the Self-Defense Forces was the liberation of Shushi on May 9, 1992 (this day later on was declared as the day of the creation of NKR Defense Army), which was followed by the liberation of Lachin and the restoration of the link with the Republic of Armenia. With the order of the president of Self-Defense Committee on August 14, 1992 in the Self-Defense Forces,  defense regions of Askeran (commander Vitali Balasanyan), Hadrut (Arthur Aghabekyan, in September-December, 1993 – Vardan Avetisyan), Martakert (Norayr Danielyan, from November, 1993 – Ashot Arushanyan), Martuni (Monte Melkonyan, from June, 1993 – Movses Hakobyan), Shahumyan (formed in 1994, Sergey Chalyan), Shushi (Vachagan Ishkhanyan), Spetanakert (Central, Commander – Samvel Karapetyan) were created.
On August 15, 1992 according to the decision of the Presidium of the Supreme Council, State Defense Committee was formed (president - Robert Kocharyan), which was entrusted the executive functions of the country.
The Self-Defense Committee formed several units and divisions. Due to their efforts in relatively short-time period the firing positions of Kelbajar, Agdam, Fizuli, Horadiz, Jabrail, Kubatlu and Omar were neutralized and the main territory of Martakert region was liberated.
In November, 1993 the Self-Defense Committee was renamed Defense Army and in January, 1995 Defense Ministry was established (Minister-Commader Samvel Babayan). From 1999-2007 the Defense Minister of NKR was Seyran Ohanyan, from 2007 to 2015 Movses Hakobyan and since 2015 the Minister is Lyova Mnatsakanyan.